Městská policie Ostrava Policie ČR Dopravní podnik Ostrava Ostrava

VÍTE, ŽE ZLODĚJE NA PRVNÍ POHLED NEPOZNÁTE?

Všímejme si, co se v našem okolí děje. Ochráníme nejen svůj majetek, ale pomůžeme i ostatním. „Drobná" krádež v obchodním centru může   mít pro oběť nemalé následky. Ve většině případů již není možné škodu napravit a věci pro nás cenné získat zpět. Předcházejme proto těmto  nepříjemnostem tím, že si své cennosti pečlivě ohlídáme.

Jak na to se dozvíte na akcích Zajímá vás bezpečnější nakupování a parkování?

Kdy a kde?            

středa 27. 11. 2019, 14:00-17:00 hod.

Avion Shopping Park Ostrava

sobota 30. 11. 2019, 10:00-13:00 hod., 15:00-17:30 hod.

Forum Nová Karolina

středa 4. 12. 2019, 14:00-17:00 hod.

Hypermarket Albert, Opavská

sobota 7. 12. 2019, 10:00-13:00 hod., 15:00-17:30 hod.

Futurum Ostrava

 

středa 11. 12. 2019, 14:00-17:00 hod.

OC Galerie Třebovice

sobota 14. 12. 2019, 10:00-13:00 hod., 15:00-17:30 hod.

Hypermarket Globus Ostrava

sobota 21. 12. 2019, 10:00-13:00 hod., 15:00-17:30 hod.

Avion Shopping Park Ostrava

 

Navštívili jsme: Kampaň bezpečnější nakupování a parkování:

http://mpostrava.cz/831-navstivili-jsme-kampan-bezpecnejsi-nakupovani-a-parkovani

 

Umíte ochránit své cennosti?

„O kabelku s peněženkou, osobními doklady, mobilním telefonem a dalšími věcmi (například i dárkovými poukazy) přišla mladistvá dívka. Včera odpoledne nakupovala v obchodním centru v Ostravě. Neznámý pachatel jí kabelku během vybírání si zboží odcizil. Škoda dosahuje 14 000 tisíc korun." s podobnými zprávami se v médiích setkáváme často. Jak se chovat, abychom se nestali obětí zloděje?

Opět je tu doba předvánoční nákupní horečky. Na parkovištích i v obchodních centrech přibývá lidí, prostor je méně přehledný a při nákupech dárků u sebe nosíme více peněz než obvykle. Narůstá nervozita i únava. S plnýma rukama balíčků a plnou hlavou starostí, co všechno ještě máme koupit, snadno přehlédneme, že jsme zaujali kapesního zloděje. Také příjemná chvilka odpočinku při voňavé kávě a zákusku odvede naši pozornost a snadno zapomeneme hlídat čas i své věci.

Nejčastějšími nepříjemnostmi, které se nám ve spleti obchodů, obchůdků, schodišť, zákoutí, toalet, parkovišť a výtahů mohou přihodit, jsou drobné krádeže, ale dochází i k závažnějším činům, jako je loupež nebo znásilnění.

Bezpečně v nákupním centru

„Ani jsem si toho zloděje nevšimla!"

Základní pravidlem je nenosit všechny cennosti na jednom místě – přijdeme o kabelku, přijdeme o vše. Bezpečné je rozdělit finance na více částí a uschovat je na různých místech, stejně tak platební kartu a mobilní telefon. Další zásadou je doklady, peníze a platební karty ukládat ve vnitřních kapsách oblečení, které máme na sobě. Na mobilní telefon můžeme použít i bezpečnostní šňůrku kolem krku či zápěstí. Zadní kapsa kalhot, pootevřená kabelka i batoh na zádech jsou pro zloděje velkým lákadlem. Doporučovaným trikem je mít u sebe kabelku, která přitáhne pozornost, ale cennosti mít uložené v oblečení. Stále se vyplatí nemít PIN napsaný u karty a u sebe či na účtu mít pouze obnos nezbytný k nákupu. Tašky s cennými věcmi nepatří do nákupních vozíků. Stačí se na chvíli sklonit k regálu a taška je nenávratně pryč!

Bezpečně na parkovišti

„Měl jsem tam notebook s rodinnými fotkami!"

Nebezpečí číhá i na parkovištích – v zimních měsících je brzy tma a ta také nahrává zlodějům. K vykradení auta či přepadení může dojít beze svědků i bez možnosti přivolat si pomoc.

Nejohroženější jsme v okamžiku, kdy nakládáme či vykládáme věci z auta. Také při upoutávání dětí do sedaček snadno ztratíme kontrolu nad tím, co se kolem našeho auta děje. Základní zásadou je mít auto vždy co nejlépe uzavřené – uzamčené, i když jdu „jen" vrátit nákupní vozík. Při ukládání nákupu mít odemčený jen kufr auta, nenechávat pootevřená okýnka. Zloděje přiláká, pokud v autě zůstanou viditelně odložené věci. Snadno si však všimne i toho, že před odchodem něco schováváte pod sedadlo nebo do přihrádky v palubní desce.

-lmich-

 

 

 

Magistrát města Ostravy, Prokešovo náměstí 8, 729 30 Ostrava
všechna práva vyhrazena - použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem magistrátu města Ostravy

Důležitá tel. čísla

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde