Městská policie Ostrava Policie ČR Dopravní podnik Ostrava Ostrava

 

Tichý DavidOd tragické události 10. 12. 2019, kdy došlo ke střelbě v ostravské fakultní nemocnici, uplynuly 2 měsíce. Událost zasáhla nejen do života těch, kdo přišli o své blízké a známé nebo byli jejími přímými svědky, ale ovlivnila nás všechny. Některé méně, některé více. S Bc. Davidem Tichým, krizovým interventem a vedoucím Krizového centra Ostrava hovoříme o pomoci po události a jak na nás může dále působit.

 

Jaká je situace 2 měsíce po události? Ozývají se vám ještě lidé, kteří potřebují pomoc?

Akutní fáze pomoci je za námi a nastal čas, kdy část zasažených zvládá situaci vlastními silami nebo s podporou svého okolí, ale někteří zasažení a pozůstalí zjišťují, že to sami nezvládnou, a hledají pomoc. Práce našeho krizového centra bude ještě dlouho pokračovat, obvykle při větších událostech přesahuje rok.
 
Obracejí se na vás pouze návštěvníci nemocnice a jejich blízcí, nebo i lidé, kteří situaci zaznamenali třeba jen z médií?
Tato mimořádná událost zasáhla stovky či tisíce lidí, a to nejen v Ostravě. Někteří lidé, kteří se na nás obrátili, nebyli přímo ohroženi, ale vnímali to jako další zátěž ve svém životě, jako něco, co už je nad jejich síly a potřebují pomoc.
 
 
Čeho by si měli lidé ve svém chování všímat, co by neměli brát na lehkou váhu?
Je přirozené, že se po takovéto události u lidí objevují nepříjemné pocity. Střelba v nemocnici je něco, co čekáme, že se nikdy nestane, anebo ne nám. Jedná se o ztrátu jistoty a bezpečí.
Lidé si mohou začít uvědomovat, že v běžných situacích reagují jinak, než jsou u sebe zvyklí – jsou lekavější, snáze je něco rozruší, rozpláče, pociťují napětí, strach nebo bezmoc. Jejich stav je znepokojuje, vnímají ho jako snížení kvality svého života, je jim na obtíž. Může se objevit nespavost, nechutenství, zvýšená únava, potíže s dechem, bolest zad nebo u srdce. Mohou nastat i změny v chování – vyhýbání se místům nebo situacím, které událost připomínají (například jít k lékaři, sedět v plné čekárně), výbuchy zlosti, nečekané změny nálad. Pokud se tyto příznaky objevují déle než 6 týdnů, je na místě vyhledat pomoc.
 
Objevují se tyto potíže hned, nebo se mohou projevit až s nějakým odstupem?
Obtíže se mohou objevit i s odstupem týdnů nebo měsíců po události, když se stane něco, co člověku událost připomene, nebo se zvýší jeho zátěž. Například je zvyklý aktivně odpočívat, „čistit si hlavu" sportem, ale teď v zimě tolik pohybu nemá, nebo mu přibydou starosti a napětí v něm může narůstat.
Každý člověk prožívá a vyrovnává se se zátěžovou situací jiným způsobem a jinak dlouhou dobu – někdo se uzavře do sebe, další chce jít rychle dál a odmítá se k situaci vracet, jiný o prožitku potřebuje mluvit a mluvit. Je důležité všímat si i změn v chování lidí ve svém okolí a nabídnout jim pomoc.
 
Týkají se tyto potíže i dětí?
Ano, i děti jsou zasaženy. Díky svému bohatému světu fantazie a menším životním zkušenostem mohou události prožívat intenzivněji a cítit se ohroženěji než dospělí. Potřebují znovu nabýt jistotu, že svět je jinak v pořádku, že se takového věci nedějí běžně. Je důležité mluvit s nimi a odpovídat na jejich otázky. Děti také citlivě vnímají, pokud něco není v pořádku s jejich rodičem. To neznamená nedávat najevo emoce. Můžeme být smutní, plakat, když se nám chce, ale dítě by mělo rozumět tomu, proč jsme smutní a pláčeme, mluvit s ním o tom.
Také u dětí se objevují změny v chování, mohou mít noční můry, obavy usnout, touhu spát s rodiči, bolesti břicha, být neklidné, roztěkané, „zlobit", projevovat vztek nebo být naopak utlumené, smutné, více kontrolovat, zda jsou jeho blízcí v pořádku. Většinou jsou to přechodné věci, které se časem upraví. Pokud však trvají delší dobu, je vhodné poradit se s odborníkem.
 
 
Na koho se mohou lidé obrátit?
Kdykoli je možné se obracet na naše krizové centrum, máme nepřetržitý provoz a není potřeba se objednat. Nebo na linky důvěry, které fungují také nepřetržitě. Dle domluvy vyjíždíme v rámci kraje k lidem, kteří potřebují pomoc. Krizové centrum Ostrava nabízí kromě krizové pomoci i dlouhodobou terapeutickou pomoc dětem po traumatické události.
Lidé se mohou obracet také na svého praktického lékaře, dětského lékaře, ale i na duchovní, se kterými mohou hovořit o smyslu události, věnovat se otázkám života a smrti, hledat útěchu ve víře.
Kontakty jsou uvedeny na konci článku.
 
Jaké pomoci se lidem dostane? Co mohou od krizové pomoci očekávat?
Dostupnost. Krize se nedá naplánovat a za námi může přijít zasažený kdykoli. Lidem nasloucháme, jsme s nimi v těžkých chvílích, hledáme cesty z krize, jaké mají možnosti. Důležitá je i normalizace prožívání. Lidé mají pocit, že se zblázní, že to není normální. My s nimi mluvíme o tom, že reagují normálně na nenormální situaci. To je mnohdy velmi úlevné zjištění. Dostávají od nás i informace. Lidé situaci mnohdy lépe zvládají, když ví, že má řešení, a když se mohou nějak zapojit a nebýt pouze pasivní.
 

Co tato událost ukázala městu Ostravě?
Ověřilo se, že je v Ostravě velmi dobře nastavena spolupráce záchranných složek a neziskového sektoru při poskytování psychosociální pomoci, z toho mám radost. Vysoce také oceňujeme přístup města. Díky funkčnímu systému byla zasaženým poskytnuta pomoc od prvních hodin a stále ještě pokračuje.
Také se ukázalo, že proškolování personálu nemocnice má svůj smysl, že je důležité, aby nemocnice měly pracovníky, kteří dokáží poskytnout první psychickou a krizovou pomoc, a ví, jak se chovat v mimořádných situacích. Personál nemocnice reagoval na potřeby zasažených velice dobře a za to jim patří díky.
Okamžitě se také projevila lidská solidarita. Lidé se semkli a začali pomáhat obětem. Vytvořili tolik důležitý prostor pro společné prožívání a sdílení, jsou k sobě citlivější a ohleduplnější. Probíhají koncerty, bohoslužby, vzpomínkové akce, sbírky, bylo vytvořeno pietní místo. To i lidem zasaženým událostí dává naději a víru v dobré. Pomáhá jim to vyrovnat se s bolestí a obavami, přináší důvěru, že takové situace dokážeme společně zvládnout. Ostrava je velice odolné město a věřím, že tato událost nás posílí.

 
Důležité kontakty:
 
Krizové centrum Ostrava, z.s. (nonstop)
Ruská 94/29, Ostrava-Vítkovice
tel. 596 110 882, 732 957 193
emai: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
 
Linka důvěry Ostrava (nonstop)
tel. 596 618 908, 737 267 939
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
 
Bílý kruh bezpečí, z.s.
28. října 124, Ostrava-Moravská Ostrava (v Domě kultury)
tel. 597 489 204, 731 306 411
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Centrum sociálních služeb Ostrava, o.p.s.
Krizové centrum pro děti a rodinu
Bohumínská 50, Ostrava-Slezská Ostrava
tel. 778 111 281
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Probační a mediační služba ČR
Poradna pro oběti trestných činů
Poděbradova 1223/61b, Ostrava-Moravská Ostrava
Tel. 727 940 151
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
 
Další informace a kontakty pro oběti trestných činů najdete také zde.

 

Magistrát města Ostravy, Prokešovo náměstí 8, 729 30 Ostrava
všechna práva vyhrazena - použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem magistrátu města Ostravy

Důležitá tel. čísla

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde