Téměř polovina dětských úrazů se stane na silnici, ze smrtelných je to více než třetina. Při střetu s autem dítě nemá šanci, vždy prohraje. Stojí za to naše potomky na cesty do školy a kroužků poctivě připravit. Sami jim buďme každodenním příkladem. Přebíháte za autobusem? Přecházíte na červenou? Díváte se při chůzi přes cestu do mobilu? Dáváte tím dětem najevo, že to mohou dělat také.

Děti se vrací do škol po více než 5 měsících, o to více pozornosti věnujme jejich bezpečnosti. Vyplatí se několikrát s dítětem projít celou trasu a upozornit ho na místa nebezpečná, ale i ta bezpečná. Ověřte, že pozná funkci barev na semaforech. Vybírejte přechody pro chodce, kde jsou v ranních a poledních hodinách hlídky strážníků. Osvědčilo se dítě několik dnů do školy doprovázet a nechat ho, ať samo rozhoduje, kudy půjde, cestou si s ním o tom povídat. Když uvidíte jistotu svého dítěte, budete i vy klidnější. Připomeňte potomkovi, že se nemá nechat zlákat cizím člověkem jít jinou cestou nebo nastupovat do auta.

nepozornost na silnici dite s mobilem BESIP

Když jdu přes přechod, tak se rozhlédnout nejdřív doleva, doprava a doleva, pak přejít. Když je blízko přechod, tak jít přes přechod, myslím 50 metrů. Když je tma, tak mít světlo a odrazky. Když tam není chodník, chodit vlevo. Počkat, až odjede autobus, pak přejít. U nás se hodně, hodně často děje, že se dětem nechce chodit na přechod a přebíhají rovnou na zastávku, už se tam staly nehody," vyjmenovává své znalosti šesťačka Julie.

I mladší školák se snadno naučí základní pravidla bezpečného přecházení

Přemýšlej – hledej bezpečné místo k přecházení, neděj automaticky to, co dělají ostatní děti nebo dospělí.
Zastav se – na okraji chodníku.
Dívej se, poslouchej – rozhlédni se kolem sebe, sleduj dopravu.
Čekej – až všechna vozidla projedou, nebo zastaví před přechodem.
Dívej se, poslouchej – znovu se rozhlédni.
Přejdi – nejkratší cestou přes vozovku, celou dobu sleduj dopravu a poslouchej.
Nikdy nepřecházej mezi zaparkovanými auty.

Vidět a být viděn

Reflexní prvky zvýší viditelnost osoby až na 200 metrů. S nadcházejícím podzimem se snižuje viditelnost chodců, zásadní roli hraje pestré oblečení a reflexní prvky na oděvu nebo školním batohu.

Vozíte děti do školy autem?

Paradoxně tím můžete jejich bezpečnost v silničním provozu snížit. Střídání množství vozidel před školou vyvolává zmatek, děti se proplétají mezi auty, zvyšuje se pravděpodobnost přehlédnutí a vběhnutí dítěte pod kola. Zvažte, kde dítě vysadíte a zda může do školy dojít bezpečně i samo. I na velmi krátké vzdálenosti připoutejte dítě v autosedačce – náraz v padesátikilometrové rychlosti bez sedačky se rovná pádu ze 3. patra. Nechali byste své dítě ve 3. patře v otevřeném okně?

Jezdí vaše děti MHD?

Pak potřebují znát i základní zásady bezpečné přepravy – za jízdy se vždy držet, nepřecházet před nebo za autobusem stojícím na zastávce.

Řidiči pozor!

Jezdíte po městě autem? Reakce dětí jsou často nevyzpytatelné, myslete proto na to, že ráno mezi 7:30 a 8:00 i odpoledne mezi 12:00 a 14:00 se po ulici pohybují školáci, nejzranitelnější oběti dopravních nehod.


Chcete se s dětmi pobavit a v bezpečném prostředí nacvičit chování na silnici? Přijďte na dětská dopravní hřiště!

Dopravní hřiště v Ostravě:

Dopravní hřiště v blízkosti Ostravy:

 

Potřebujete více informací? 

Navštivte ibesip.cz.