Strážníci Městské policie Ostrava nabídli Ostravanům i v letošním roce možnost označení jízdních kol, koloběžek, invalidních vozíků, chodítek nebo dětských kočárků syntetickou DNA. Značení je bezplatné a součástí je i registrace označené věci. V období od 23. června do 13. října proběhlo celkem 16 akcí pro veřejnost na 6 místech u ostravských cyklostezek:

  • Poruba – Hlavní třída,
  • Hrabová u splavu,
  • Bělský les u restaurace Dakota,
  • Slezská Ostrava u Hradní lávky,
  • Moravská Ostrava – Komenského sady,
  • Třebovice u lávky přes Opavu.

Celkem bylo v letošním roce označeno 430 jízdních prostředků a 5 kompenzačních pomůcek. Od roku 2013 strážníci v Ostravě označili celkem 4 143 jízdních prostředků a 200 kompenzačních pomůcek. 

Hlavním cílem je motivovat Ostravany ke zvýšení ochrany jejich majetku a seznámit je s tímto efektivním bezpečnostním prostředkem. Syntetickou DNA je možné nechat označit a zaregistrovat jízdní prostředky, jako jsou kola, elektrokola, koloběžky a elektrokoloběžky, nebo kompenzační pomůcky, tedy invalidní vozíky, chodítka, elektorskútry, lehotříkolky, schodolezy apod., ale také dětské kočárky a další předmětyZnačení odrazuje pachatele od krádeže anebo usnadní policii ukradenou věc najít.

Forenzní značení jízdních kol a kompenzačních pomůcek syntetickou DNA je jeden z nejmodernějších prvků tzv. situační prevence – ochrany majetku před zcizením nebo poškozením. V Ostravě je tato metoda využívána městskou policií od roku 2013 k prevenci majetkové trestné činnosti a je využívána Policií České republiky k identifikaci odcizených předmětů.

 

Projekt ID 0008/20 Ostrava – Značení syntetickou DNA 2020 je financován z prostředků Programu prevence kriminality na místní úrovni 2020 Ministerstva vnitra a z prostředků statutárního města Ostravy.

 

MV ČR             Ostrava