Zavřít okna, pečlivě zamknout a klíče si odnést s sebou – to je výzva Evropského dne proti vloupání do obydlí, který letos připadá na 16. června. Objasněnost této trestné činnosti je vysoká, vyplatí se však vloupání předcházet a neriskovat poničení bytu, ztrátu věcí i pocitu bezpečí, běhání po úřadech, soudech a vyjednávání s pojišťovnou.

Pachatelé se do obydlí nejčastěji dostávají přes vstupní dveře, balkon a pootevřenými okny. Vloupat se přes mikro ventilaci trvá zloději kolem jedné minuty, otevření nezamčených bezpečnostních dveří pouhých 15 sekund.

 

I jednoduchá opatření mají velký smysl

Odradit zloděje můžete jednoduchými opatřeními, které vyžadují spíše váš čas a pečlivost než finanční výdaje. 

Základem je před odchodem:

  • zavřít všechna okna,
  • zamknout,
  • klíče nenechávat na místě.

Optimální ochranu poskytne obydlí kombinace mechanických a elektronických zabezpečovacích prostředků, jako jsou bezpečnostní zámky a dveře, okenní fólie a zarážky nebo alarm či kamerový systém napojený na mobilní telefon. Nepříliš nákladným, za to funkčním způsobem zajištění jsou spínací hodiny, které v nastavených časových intervalech rozsvítí v bytě světla, zapnou televizi. Pořídíte je v běžných hobbymarketech už od dvouset korun. 

Vhodný systém bezpečnostních prvků pro vaši domácnost je přínosné nastavit s odborníky. Pokud se však rozhodujete sami, zaměřte se výhradně na certifikované výrobky. Jejich seznam najdete například na webu Cechu mechanických zámkových systémů ČR.

 

Dobré sousedské vztahy jsou k nezaplacení

I dobré sousedské vztahy pomáhají předcházet vloupání. Osvědčené je:

  • pečlivé zamykání vchodu a společných prostor
  • udržování přehledného, osvětleného prostoru před vchodem
  • vybírání pošty ze schránky, aby neupozorňovala, že nikdo není doma.

V blízkosti obydlí nenechávejte věci usnadňující zloději vniknutí do domu (žebříky, nářadí, tyče apod.).

Otevřenost vůči okolí má však své hranice – k vloupání často dochází proto, že fotky z dovolené na sociálních sítích upozorní zloděje na byt bez dohledu.

 

Přišli jste domů a něco není v pořádku? Volejte policii 158

Nevstupujte sami dovnitř, poničili byste stopy, případně ohrozili své zdraví, pokud by zloděj byl ještě uvnitř.

Dojde-li k vloupání, oceníte nejen dobré pojištění majetku, ale i předem připravený seznam cenných věcí, doplněný jejich fotografiemi. Pátrání po odcizených věcech se tím značně urychlí a zjednoduší. Některé věci (např. jízdní kola nebo kočárky) si můžete nechat bezplatně označit tzv. syntetickou DNA a zaregistrovat v mezinárodním registru. 

 

Více informací k zabezpečení obydlí najdete na webových stránkách stopvloupani.cz a v mobilní aplikaci Zabezpečte se

 

1-vecere-leto-2021.pdf - 01

1-vecere-leto-2021.pdf - 02

2-dovolena-leto-2021.pdf - 01

2-dovolena-leto-2021.pdf - 02