31/12/2021

Zamyslete se nad každým řetězovým e-mailem nebo sdílením na sociálních sítích, jestli je zpráva důvěryhodná a máte ji opravdu poslat dál svým přátelům a blízkým.

Databázi hoaxů a poplašných zpráv najdete na:

Ověřujte si pravdivost a původ obrázků, fotografií.

Chcete vědět víc? Koukněte na informace našich kolegů z projektu E-Bezpečí.

Na koho se obrátit?

Kde hledat více informací o hoax, fake news, dezinformace, manipulace s fakty na internetu

Ověřovna! (Český rozhlas)
Vysvětluje a ověřuje nepravdivé informace, polopravdy nebo překroucená fakta. Informace k ověření můžete zaslat na e-mail overovna@rozhlas.cz.

Manipulátoři
Publicistický web zabývající se kontrolou faktů. Vyvracení hoaxů a jiných dezinformací, ověřování výroků politiků a falešných výroků, upozorňování na podvody (falešné soutěže, podvodné eshopy a produkty…), monitoring dezinformační scény, mediální vzdělávání, databáze hoaxů.

Demagog.cz
Nezávislé dobrovolnické sdružení, které se zabývá poukazováním na nepravdivá a manipulativní vyjádření ovlivňující veřejný prostor. Dohledáváním primárních zdrojů informací zkoumají a hodnotí faktické výroky politiků (kdy konkrétně čeští politici mluví pravdu, nebo naopak veřejnost klamou – tzv. factchecking). Pořádají kurzy mediální gramotnosti.

Zvol si info
Studentská iniciativa, která se zabývá mediální gramotností, dezinformacemi, fake news. Pořádají přednášky ve školách, zpracovali příručky Surfařův průvodce po internetu (jak posoudit kvalitu informací a rozpoznat manipulaci) a Průvodce po sociálních sítích.

Hoax.cz
Portál s databázemi hoaxů, phishingu, podvodných loterií, podvodů scam419, malwaru a řetězových e-mailů.

Čeští elfové
Občanské hnutí, které mapuje, analyzuje a aktivně bojuje proti cizím dezinformačním kampaním na českém internetu. Vydává pravidelné reporty a monitoring, zveřejňuje rozsáhlou databázi dezinformačních řetězových e-mailů.

StopFake.org
Mezinárodní studentský a žurnalistický program, jehož cílem je ověřování pravdivosti informací a vyvracení dezinformací a jejich dopad na jednotlivé země.

Kontrola webu (doplněk k prohlížečům)
Plugin, který kontroluje, zda je navštívený web na seznamu webů Konspiratori.sk, kde jsou uvedeny stránky s neseriózním, klamavým, podvodným, konspiračním nebo propagandistickým obsahem.

Mediální výchova a kritické myšlení
Mapa médií
Svět médií
Bez faulů (argumentační fauly, manipulace, zkreslení)
Krimyš (kritické myšlení)

Ověřování pravdivosti a původu obrázků
TinEye
Google Obrázky
FotoForensics