Internet se stal naší každodenní součástí, je pro nás zdrojem informací, zábavy, rozšiřuje naše obzory, je součástí naší práce a je také prostředkem komunikace s našimi blízkými, známými, ale i zcela neznámými lidmi z celého světa. I v bezbřehém virtuálním prostředí se potřebujeme cítit v bezpečí a chránit sebe i své blízké. Jak na to?

Co mám dělat?

Desatero bezpečné komunikace na internetu

  1. Ignorujte neslušné zprávy a neodpovídejte na ně. Nikdy.
  2. Pokud s někým nechcete komunikovat, nekomunikujte.
  3. Zprávy od neznámých osob hned smažte. Může to být podvodník nebo se ve zprávě může nacházet počítačový vir. Platí to i pro e-maily.
  4. Na profilech sociálních sítí nikdy neuvádějte své telefonní číslo, rodné číslo nebo adresu.
  5. Své telefonní číslo nebo adresu nikomu neposílejte ani v soukromé zprávě. Ten, kdo ji chce, může být někdo úplně jiný, než tvrdí.
  6. Nedomlouvejte si schůzky přes internet. Na schůzku domluvenou přes internet nechoďte, aniž byste o tom řekli někomu dalšímu.
  7. Nikomu neposílejte své nahé fotografie, protože můžou být rozesílány dalším lidem. Pokud po vás někdo chce intimní fotografii, přestaňte s ním ihned komunikovat.
  8. Myslete na své digitální já – přemýšlejte dvakrát, než na internet napíšete něco nevhodného nebo urážlivého.
  9. Při používání webové kamery buďte opatrný, kdokoli může na druhé straně hovor nahrávat.
  10. Uzamkněte svůj počítač nebo telefon, pokud s ním dál nebudete pracovat. Nastavte si automatické uzamknutí při delší nečinnosti.

(Zdroj: Kohout, 2017)

Přemýšlet a být ohleduplný

  • Přemýšlejte, než na internet něco napíšete nebo vložíte. Řekli byste to takhle někomu z očí do očí? Ukazovali byste tuhle fotku lidem na ulici? Vystavili byste si takovou fotku v pokoji? Říkali byste tyhle informace o sobě nahlas v tramvaji? Vyvěsili byste tyhle informace nástěnku ve vchodu? Souhlasil by druhý člověk s tím, že o něm někam něco píšete nebo vkládáte jeho fotku?
  • Přemýšlejte, než něco z internetu posíláte dát (sdílíte). Je to důvěryhodný zdroj informací? Ověřili jste si, že informace odpovídají skutečnosti? Ověřujete si původ obrázků?
  • Přemýšlejte, než něco z internetu stáhnete do svého počítače nebo mobilu. Máte antivirovou ochranu i v mobilu nebo tabletu? Ověřili jste důvěryhodnost a hodnocení aplikace před stažením? Stahujete z bezpečných stránek?
  • Přemýšlejte, než otevřete e-mail? Znáte adresu, ze které vám e-mail přišel? Opravdu je to správná adresa, nebo jen vypadá jako adresa někoho z vašich známých? Má e-mail divně vypadající přílohu? Přihlásili jste se k odběru novinek z této adresy? Chtějí po vás odeslat přihlašovací údaje?
  • Informaci si ověřujte z více zdrojů. Dívejte se i na to, kdo webové stránky provozuje.
  • Kontrolujte si svou digitální stopu. Zkoušeli jste své jméno zadat do vyhledávače? Děláte to pravidelně? Nepíše o vás někdo nepravdy? Nevydává se někdo za vás?
  • Nekraďte. Uvádíte zdroj obrázků nebo textů? Nepoužíváte majetek někoho jiného? Dodržujete pravidla služby? Nevkládáte na internet něco, co je majetkem někoho jiného (chráněno autorskými právy)? Zveřejňujete na youtube filmy nebo hudbu?

 

Na koho se obrátit?

Nebuď oběť! – Rizika internetu a komunikačních technologií, z.s.
Podrobné informace o bezpečném využívání moderních technologií, preventivní aktivity pro školy, rodiče a dětské skupiny.

On-line poradna E-Bezpečí
Bezplatné poradenství pro děti a dospělé zaměřené na rizika používání internetu.

Kurzy, osvětové materiály

Projekt E-Bezpečí
Aktivity Univerzity Palackého v Olomouci k prevenci, vzdělávání, výzkumu, intervenci a osvětě rizikového chování na internetu. Detailní, komplexní, certifikované.
Videokurz pro rodiče
Online kurz s youtuberem Jirkou Králem pro děti i rodiče
Sexting a rizikové chování českých dětí v kyberprostoru
Bezpečně v kyber – detailně zpracované přehledné informace o celé problematice (64 stran nabitých informacemi).

Osvětové programy Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost

E-learningové kurzy Kraje pro bezpečnější internet (KPBI):

  • pro děti a studenty
  • pro rodiče
  • pro seniory
  • pro sociální pracovníky
  • pro učitele
  • pro policisty

ŘEKNI NE! Podrobný materiál Policie ČR o online sexuálním nátlaku a vydírání pro děti, jejich kamarády, rodiče i pedagogy.

O2 Chytrá škola
Portál pro pedagogy, rodiče i děti, který chtějí používat internet bezpečně a chytře. Informace o internetové bezpečnosti, počítačové a mediální gramotnosti a využívání technologií ve vzdělávání na jednom místě. Podrobná databáze fake news.

Podpora digitalizace a kyberprevence na školách (MŠMT)

BEZPEČNĚ ONLINE: NERISKUJ, SEZNAM SE BEZPEČNĚ Videa upozorňují na rizika internetu (TV Seznam).  Pro seniory jsou určeny stránky nicneriskuj.cz .

JAK NA INTERNET Osvětový projekt sdružení CZ.NIC formou cca 100 zábavných, dvouminutových videí, moderovaných Romanem Zachem, doplněných komiksy pro děti, e-booky a výukovými materiály (Rady a tipy jak na to, Jak publikovat na internetu, Správa a fungování internetu, Co všechno lze dělat na internetu, Společně na internetu, Na co si dát pozor, Nakupování na internetu, Jak to funguje).

Internetem Bezpečně Vzdělávací projekt organizace you connected, z.s., který se snaží předcházet následkům online hrozeb a snižovat množství protiprávního jednání v kyberprostoru.

BEZPEČNĚ ONLINE Webové stránky neziskové organizace Národní centrum bezpečnějšího internetu zaměřené na oblast bezpečnějšího užívání internetu a prevenci internetové kriminality (Teenageři a komunikace, Teenageři a hry, Informace na internetu, Problematický obsah, Nakupování na internetu, Internetové bankovnictví, Stahování a sdílení, Technická ochrana).

ESET Slovník

BEZPEČNÝ INTERNET.CZ
Projekt České spořitelny, Microsoftu a Seznam.cz vznikl s cílem ukázat rizika spojená s používáním internetu a také na způsoby, jak se jim účinně bránit (Začínající uživatel, Pokročilý uživatel, Rodiče, Děti, Školy).

Mediální výchova a kritické myšlení: Mapa médií, Svět médií, Bez faulů (argumentační fauly, manipulace, zkreslení), Krimyš (kritické myšlení).

Ověřování pravdivosti a původu obrázků: TinEye, Google Obrázky, FotoForensics.

Bezpečné nakupování

Bezpečný nákup – Asociace pro elektronickou komerci (APEK), desatero bezpečnějšího internetového nakupování.

Databáze rizikových e-shopů – Česká obchodní inspekce, seznam obchodů nebo doplněk prohlížeče, který vám e-shopy hlídá.

Jak poznat rizikové internetové obchody – informace ČOI.

Kyberšikana, obtěžování

V SÍTI – osvětová kampaň k tématu sexuálního zneužívání dětí na internetu.

#martyisdead – seriál o závažné kyberšikaně, který jako jediný český pořad v dějinách získal prestižní cenu Emmy.

Závislost na videohrách – metodický materiál Karlovarského kraje určený rodičům, pedagogickým a nepedagogickým pracovníkům a také hráčům videoher školního věku.

Minimalizace šikany – web a komplexní program, který pomáhá školám.

Nenech to být – webová a mobilní aplikace – anonymní oznamovací kanál pro šikanu, kyberšikanu, sexuální obtěžování, vydírání, sebepoškozování, fyzické násilí a další trápení, ale např. i korupci. Je zapojeno více než 1 800 škol, postupně se připojují i firmy (zaměstnavatelé).

STOPonline.cz – linka pro nahlášení nezákonného obsahu.

Policie ČR – Městské ředitelství policie Ostrava

Krizová linka 158
T: 974 725 208
E: krpt.pio@pcr.cz

Městská policie Ostrava

Krizová linka 156
T: 720 735 125
E: info@mpostrava.cz

Krizové centrum Ostrava, z.s.
Pomoc lidem v krizové životní situaci a psychické tísni. Otevřeno NON-STOP.

A: Ruská 94/29, 703 00 Ostrava-Vítkovice
T: 596 110 882-883, 732 957 193
E: krizovecentrum@kriceos.cz

Linka bezpečí
Bezplatné poradenství dětem a rodičům, kteří potřebují pomoc.
Linka pro děti: 116 111
Rodičovská linka: 606 021 021

Dětské krizové centrum
Speciální telefonní linka zaměřená na rizika kyberprostoru
T: 778 510 510

Knihy