31/12/2021

Naučte se nastavovat dítěti dostatečné zabezpečení jeho mobilního telefonu a prvky rodičovské kontroly (omezení vstupu na konkrétní stránky nebo aplikace).

Sledujte, co děti sledují.

Jak si vaše děti na internetu hrají?

Chcete vědět víc? Koukněte na informace našich kolegů z projektu E-Bezpečí.

Na koho se obrátit?

Nebuď oběť! – Rizika internetu a komunikačních technologií, z.s.
Podrobné informace o bezpečném využívání moderních technologií, preventivní aktivity pro školy, rodiče a dětské skupiny. Působí v Ostravě a okolí.

Projekt E-Bezpečí
Aktivity Univerzity Palackého v Olomouci k prevenci, vzdělávání, výzkumu, intervenci a osvětě rizikového chování na internetu. Detailní, komplexní, certifikované.
Videokurz pro rodiče
Online kurz s youtuberem Jirkou Králem pro děti i rodiče
Sexting a rizikové chování českých dětí v kyberprostoru
Bezpečně v kyber – detailně zpracované přehledné informace o celé problematice (64 stran nabitých informacemi).

Osvětové materiály Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost

ŘEKNI NE! Podrobný materiál Policie ČR o online sexuálním nátlaku a vydírání pro děti, jejich kamarády, rodiče i pedagogy.

O2 Chytrá škola
Portál pro pedagogy, rodiče i děti, který chtějí používat internet bezpečně a chytře. Informace o internetové bezpečnosti, počítačové a mediální gramotnosti a využívání technologií ve vzdělávání na jednom místě. Podrobná databáze fake news.

JAK NA INTERNET Osvětový projekt sdružení CZ.NIC formou cca 100 zábavných, dvouminutových videí, moderovaných Romanem Zachem, doplněných komiksy pro děti, e-booky a výukovými materiály (Rady a tipy jak na to, Jak publikovat na internetu, Správa a fungování internetu, Co všechno lze dělat na internetu, Společně na internetu, Na co si dát pozor, Nakupování na internetu, Jak to funguje).

Internetem Bezpečně Vzdělávací projekt organizace you connected, z.s., který se snaží předcházet následkům online hrozeb a snižovat množství protiprávního jednání v kyberprostoru.
Brožura pro děti Internetem Bezpečně ve formátu .pdf.

BEZPEČNĚ ONLINE Webové stránky neziskové organizace Národní centrum bezpečnějšího internetu zaměřené na oblast bezpečnějšího užívání internetu a prevenci internetové kriminality (Teenageři a komunikace, Teenageři a hry, Informace na internetu, Problematický obsah, Nakupování na internetu, Internetové bankovnictví, Stahování a sdílení, Technická ochrana).

BEZPEČNÝ INTERNET.CZ Projekt České spořitelny, Microsoftu a Seznam.cz vznikl s cílem ukázat rizika spojená s používáním internetu a také na způsoby, jak se jim účinně bránit (Začínající uživatel, Pokročilý uživatel, Rodiče, Děti, Školy).

V SÍTI Osvětová kampaň k tématu sexuálního zneužívání dětí na internetu.

#martyisdead Seriál o závažné kyberšikaně, který jako jediný český pořad v dějinách získal prestižní cenu Emmy.

Závislost na videohrách – metodický materiál Karlovarského kraje určený rodičům, pedagogickým a nepedagogickým pracovníkům a také hráčům videoher školního věku.

Minimalizace šikany – web a komplexní program, který pomáhá školám.

Nenech to být – webová a mobilní aplikace – anonymní oznamovací kanál pro šikanu, kyberšikanu, sexuální obtěžování, vydírání, sebepoškozování, fyzické násilí a další trápení, ale např. i korupci. Je zapojeno více než 1 800 škol, postupně se připojují i firmy (zaměstnavatelé).

Mediální výchova a kritické myšlení: Mapa médií, Svět médií, Bez faulů (argumentační fauly, manipulace, zkreslení), Krimyš (kritické myšlení).

Knihy