Ostrava nabízí svým občanům možnost účinně chránit svá kola před zloději díky unikátní technologii syntetické DNA. Byli jsme mezi prvními v Česku. Přidejte se i vy k než 5 500 majitelů kol, koloběžek, kočárků nebo invalidních vozíků a nechte si je zdarma označit a zaregistrovat našimi strážníky.
Obava z krádeže kola nebo koloběžky mnohým lidem kazí radost z jízdy, někdy kvůli tomu i vyjížďku odkládají. Městská policie Ostrava nabízí Ostravanům možnost bezplatně a efektivně označit své jízdní prostředky, ale i kompenzační pomůcky jedním z nejmodernějších způsobů ochrany, tzv. syntetickou DNA neboli forenzním identifikačním značením. Označený předmět je současně zaregistrován v mezinárodní databázi.
V článku se dozvíte:
- co si můžete nechat označit syntetickou DNA
- jak forenzní značení funguje a v čem jsou jeho výhody
- kdy a kde si můžete nechat v Ostravě předměty označit
Co si můžete nechat označit syntetickou DNA
Městskou policií Ostrava si můžete nechat označit tyto věci:
Jízdní prostředky:
- jízdní kolo, elektrokolo
- koloběžka, elektrokoloběžka
- handbike
- nákladní kolo (cargobike)
- osobní přepravník (jednokolka, kolonožka)
Kompenzační pomůcky:
- invalidní vozík
- schodolez
- chodítko
- tříkolka/čtyřkolka, elektrotříkolka/čtyřkolka
- skútr pro invalidy nebo seniory
- speciální dětský kočárek pro handicapované
- více informací o značení kompenzačních pomůcek najdete zde
Nejste si jistí, jestli je značení pro vás vhodné? Zeptejte se strážníků: T: 720 735 125 (PO–PÁ: 7:00–14:30)
Značení se používá i pro jiné cenné předměty (IT technika a elektronika, starožitnosti, umělecké předměty, sportovní vybavení, průmyslové stroje a zařízení apod.). Tento typ značení ale Městská policie Ostrava nenabízí. Více informací získáte na webu forenzniznaceni.cz.
Jak a proč forenzní značení funguje
Forenzní identifikační značení je unikátní technologie na bázi mikroteček s obsahem neopakovatelného kódu (proto se mu říká syntetická DNA) doplněná výstražnými prvky umístěnými na označeném předmětu (nálepky). Ve spojení s rozsáhlou mezinárodní databází chráněných předmětů je silným nástrojem při ochraně majetku, protože umožňuje jednoznačnou a nezpochybnitelnou identifikaci předmětu.
Syntetická DNA není viditelná okem a nejde ji odstranit bez poškození předmětu. K jejímu zviditelnění na označeném předmětu slouží UV lampa. Kódy, které značení obsahuje, jde přečíst jen speciálním mikroskopem. Značení se provádí na více částech předmětu. Jde tak ztotožnit třeba i kolo rozebrané na části a použité ke složení jiného kola.
Na přítomnost forenzního značení upozorňuje nálepka na označeném jízdním prostředku. Jejím cílem je odradit zloděje od krádeže, protože označený předmět není možné lehce zpeněžit a je snadné ho ztotožnit a vrátit majiteli.
Po označení strážníci kolo vyfotí a na základě kódu z jedinečné DNA zaregistrují v databázi označených předmětů REFIZ, do které má přístup pouze Policie ČR a obecní policie. Díky tomu je k dispozici kvalitní a správně pořízená fotodokumentace i údaje o majiteli. Funguje i česko-polská přeshraniční spolupráce.
Forenzní značení odrazuje zloděje od krádeže a identifikuje majitele
Označené a evidované předměty jde snadno, jednoznačně a rychle určit. Tím se výrazně zvyšuje šance, že se zcizený nebo ztracený předmět vrátí jeho majiteli. Ochranné prvky slouží i jako důkazní materiál pro policii nebo u soudu.
Máte důkazy, že to funguje?
Ano. Příkladem může být případ, kdy zloději ze sklepa ukradli neoznačená kola, ale označená nechali na místě. Dalším důkazem je tato výzva orlovských policistů, kteří zabavili kradená kola a marně hledali jejich majitele, protože kola nebyla označená. V jiné reportáži z Karvinska mluví strážníci o tom, že se na ně obrací policisté z jiných měst a žádají o potvrzení totožnosti kola.
Policie ČR i Městská policie Ostrava provádí cílené kontroly – v bazarech, věcí zajištěných při vyšetřování trestné činnosti nebo když zadrží podezřelou osobu s kolem na ulici. Takto odhalí i kola, která zloděj poskládal z více kradených kusů. Provozovatelé bazarů tedy o taková kola nemají zájem a pro pachatele je složitější kolo zpeněžit.
Strážníci provádí kontroly značení na žádosti občanů – buď majitele kola (zda je značení stále funkční), nebo zájemce o koupi použitého kola. Značení si můžete nechat zkontrolovat i při akcích pro veřejnost, kde strážníci kola označují.
Dle statistik registru REFIZ (rok 2016) bylo z celkového počtu cca 6 500 kol evidovaných v databázi vedeno jako odcizených pouhých 45.
Forenzní značení má pro majitele i jiné výhody
Systém má především preventivní, ochrannou funkci, odrazuje od krádeže. Poskytne vám však výhodu při prodeji kola, protože můžete jednoznačně doložit jeho původ a zvýšit hodnotu předmětu tím, že má syntetickou DNA a evidenci v databázi. To je výhodou i při sjednání pojištění předmětu, kdy je k dispozici kvalitní a správná fotodokumentace a předmět má ověřený bezpečností prvek.
Forenzní značení jízdních prostředků a kompenzačních pomůcek v Ostravě
V Ostravě forenzní značení jízdních kol a kompenzačních pomůcek provádíme od roku 2013. Ostrava byla jedním ze prvních tří měst, která tuto možnost zvýšení bezpečí svým občanům nabídla, a to zdarma. Značení probíhá přímo u cyklostezek a to cca od května do října. Termíny vyhlašujeme na měsíc dopředu, je však nutné se předem objednat, aby strážníci měli u sebe dostatek materiálu. Termíny a místa najdete v článku níže.