25/11/2022

Adventní období, kdy se v obchodech i na vánočních trzích pohybuje nejvíce lidí, je lákavé i pro zloděje a různé podvodníky. Zaměří se na ně zvýšený počet strážníků a policistů na veřejných místech i policejní preventisté při tradiční akci Bezpečnější nakupování a parkování.

Akce ukazuje Ostravanům i návštěvníkům města, jak jednoduše a účinně zabezpečit své peněženky, platební karty, nakoupené dárky nebo zaparkovaná auta před krádežemi. Letos poprvé proběhne i v centru města v rámci programu Ostravských Vánoc. Akce pod značkou Bezpečnější Ostrava je společnou aktivitou městské a státní policie, magistrátu a dopravního podniku.

Preventisty potkáte v ostravských obchodních centrech

V ostravských obchodních centrech jsou připraveny preventivní stánky, kde se setkáte se strážníky a policisty. I zde kromě dobrých rad můžete získat praktické dárky. Letos poprvé akce proběhne i v OC Koksovna a Outlet Areně Moravia.

Bezpečnější nakupování a parkování - bezpečnostní akce strážníků a policistů. Bezpečnější Ostrava, web prevence kriminality
Termíny akce Bezpečnější nakupování a parkování Vánoce 2022. Bezpečnější Ostrava

Letos poprvé i na Ostravských Vánocích

V průběhu adventního programu Ostravské Vánoce 2022 se v ulicích centra města můžete potkat se společnými hlídkami strážníků a policistů. Poradí vám, jak lépe ochráníte svůj majetek, zodpoví vaše otázky a mají připraveny i drobné dárky. Na Dětské scéně (Jiráskovo nám.) připravili kreativní dílničky pro nejmenší.

Informace najdete i na webu Ostravské Vánoce 2022.

Bezpečněji při nákupech

Důvody, proč lidé o svůj majetek přicházejí, se stále opakují: tašky uložené v nákupním vozíku, peněženka v zadní kapse kalhot, všechny cennosti pohromadě v kabelce, pootevřený batoh, mobil volně v ruce, PIN na lístečku u karty. Zlatým pravidlem je nosit doklady, peníze, mobilní telefon, platební karty uložené odděleně v různých vnitřních kapsách oblečení, které máte právě na sobě. Mobilní telefon ochráníte i jeho zavěšením na šňůrku kolem krku nebo zápěstí.

Kapesní krádež, Bezpečnější Ostrava, web prevence kriminality

Bezpečněji při nákupech

Podívejte se na základní bezpečností opatření, která vás ochrání před zvědavými zraky zlodějů při nákupech v obchodech a v předvánočních tlačenicích. Tipy jsou doplněny záběry z bezpečnostních kamer.

Bezpečně na parkovišti

Přestože jsou parkovací plochy monitorovány kamerovým systémem, zloději se stále pokouší využít přirozeně snížené pozornosti lidí, kteří právě ukládají nákup do auta nebo usazují děti do sedaček. Základní zásadou proto je, mít auto vždy co nejlépe uzavřené – uzamčené (všechna okýnka i dveře, které právě nepoužíváte) a všechny věci z kabiny auta zamknout do kufru. Zloděj si všímá i toho, co před odchodem schováváte pod sedadlo nebo do přihrádky v palubní desce.

Bezpečněji na parkovištích

Jak bezpečně uložit své věci v zaparkovaném autě a jak se vyhnout pozornosti zlodějů při překládání nákupu z košíku do auta? Poradíme vám prakticky i díky názorným videím.

Pomozte drobnou úpravou svého chování předcházet „drobným“ krádežím. Udržíme tak společně klesající trend kriminality v Ostravě a sebe ochráníte před nemalými komplikacemi spojenými s vyřizováním nových dokladů a ztrátou peněz.