Den dětí ulice (31. 1.) připomíná nejen osudy dětí, které vyrůstají bez rodinného zázemí, ale i myšlenky a práci Otce a učitele mládeže sv. Jana Bosca. Jednou ze základních charakteristik jeho života byla radost. Jak s dětmi ulice pracují jeho pokračovatelé? Provází i jejich práci radost? Dozvíte se v textu Mgr. Václava Lipinského, ředitele Salesiánského střediska volného času Don Bosco v Ostravě.
Je středa 13:30 a skupina tří pedagogů ze střediska Don Bosco se připravuje na další výjezd do bytového domu na ulici Hulvácká v Ostravě-Zábřehu. Ostatní členové pedagogického týmu zůstávají v Don Boscu a chystají odpolední doučování a kroužky pro děti, které sem každý všední den přicházejí z mnoha koutů Ostravy.
Při příjezdu k bytovému domu postává na prázdném parkovišti skupinka malých dětí a vítá nás slovy „Don Bosco přijel!“ Sotva vystoupíme z auta, následují pozdravy a další otázky, z nichž se nejvíce opakuje: „A je to dneska pro nás?“ Už od září roku 2015 sem totiž přijíždíme několikrát týdně a nabízíme dětem z bytového domu možnost alespoň na chvíli aktivně prožít volný čas. Máme k dispozici velkou klubovnu přímo v prostorách domu, kde realizujeme programy pro děti všech věkových kategorií, proto ta otázka „A je to dneska pro nás?“.
Don Bosco založil tradici a systém práce s dětmi ulice
Salesiánské středisko volného času Don Bosco je ostravské veřejnosti známé jako Don Bosco, nebo jen Bosco, podle svého zakladatele kněze Jana Bosca. Tento světec žil v 19. století v Turíně, kde mu nebyl lhostejný osud mnoha opuštěných chlapců, kteří neměli rodinné zázemí, potulovali se po ulicích a často končili v kriminálech. Prakticky z ničeho vybudoval oratoř, místo, kde chlapci mohli bydlet, vyučit se a trávit svůj volný čas. Později založil kongregaci Salesiánů – z povolaných chlapců se stali kněží, následovníci odkazu Dona Bosca, kteří do dneška naplňují jeho odkaz a starají se především o děti a mládež na okraji společnosti v mnoha zemích celého světa.
V Ostravě Salesiáni navazují na dílo Dona Bosca především péčí o děti a mládež ze sociálně slabých rodin, z vyloučených lokalit a děti z romských rodin. Většina z těchto dětí pochází z prostředí, které jim neumožňuje rozvíjet se, neumí trávit svůj volný čas, potulují se po ulicích a často mají sklon ke kriminalitě. Každý všední den tak mají možnost přijít do střediska, kde je čeká tým pedagogů a nabízí jim pestrou paletu kroužků, doučování a dalších volnočasových aktivit.
Při každé aktivitě vycházíme z pedagogiky Dona Bosca, která je postavena na prevenci a předcházení nevhodného chování dětí. Vycházíme ze salesiánského čtyřlístku, ve kterém se mísí prvky školy, hřiště, kostela a domova. Děti, které k nám přijdou, mají možnost doučovat se a učit novým dovednostem v kroužcích (škola), aktivně trávit svůj volný čas (hřiště), setkat se s duchovním programem formou slůvek, dobrovolných modliteb a čtvrteční mše svaté (kostel). Snažíme se, aby každý příchozí zakusil přijetí jak ze strany pedagogů, tak ze strany ostatních dětí a cítil se u nás dobře (domov).
Oratoř na ubytovně a unikátní klubovna na kolečkách
Vraťme se teď ale na začátek. Už více jak deset let jezdíme za dětmi do vyloučených lokalit, abychom jim přímo v místě jejich bydliště dali „ochutnat“ nabídku činnosti ve středisku a pozvat je k nám. Zpočátku jsme v rámci programu Oratoř na ulici brouzdali ostravskými ulicemi s pestrobarevným karavanem – mobilní klubovnou – a v pěti vyloučených lokalitách nabízeli dětem krátké volnočasové aktivity (doučování, edukaci formou her apod.).
Od roku 2015 se program přejmenoval na Oratoř na ubytovně a věnujeme se výhradně dětem v bytovém domě na ulici Hulvácká. Je to práce náročná, výsledky přicházejí pomalu, ale má význam. Až v letošním školním roce (tedy po šesti letech činnosti) vidíme, že začíná větší množství dětí z této lokality pravidelně navštěvovat středisko, což považujeme za velký úspěch.
Často se setkáváme s názory, že práce s touto skupinou nemá cenu. Většina dětí po přechodu do puberty od nás odchází, většina nedokončí školu, většina se chytne podezřelých partiček a čas tráví toulkami po ulicích a nákupních centrech. Ale čas, který mohli strávit ne jenom s námi, ale především se svými kamarády a vrstevníky na kroužcích, doučováních a dalších akcích, jim už nikdo nevezme. A nejednou se stalo, že k nám přišel rodič současného účastníka a s vděčností zavzpomínal na časy strávené u nás.
Salesiánské středisko volného času Don Bosco
Programy, které středisko dětem nabízí, jsou vzájemně provázané, probíhají často časově paralelně a navzájem se různou formou podporují. Nejstarší a tradiční salesiánský program Oratoř je „záchytnou sítí“ pro Kroužky a Doučování. Práce v programu Animátoři a Praktikanti je přímou podporou veškeré přímé práce s dětmi.
Kontakty:
Salesiánské středisko volného času Don Bosco
A: Vítkovická 1949/28, Moravská Ostrava
E: ostrava.stredisko@sdb.cz
Podrobné informace a nabídku činností najdete na webových stránkách střediska.