Zavřít okna, pečlivě zamknout a klíče si odnést s sebou – to je výzva Evropského dne proti vloupání do obydlí. Objasněnost tohoto druhu trestné činnosti je vysoká, vyplatí se však vloupání předcházet a neriskovat poničení bytu, ztrátu věcí, ale i pocitu bezpečí, běhání po úřadech, soudech a vyjednávání s pojišťovnou.
Z dlouhodobých poznatků policie plyne, že se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji přes vstupní dveře, balkon nebo okny pootevřenými na ventilaci nebo mikroventilaci. Vloupání se do bytu přes mikroventilaci trvá pachateli kolem jedné minuty, otevření nezamčených bezpečnostních dveří pouhých 15 sekund.
Zloděje odradí i jednoduchá, levná opatření
Odradit zloděje můžete jednoduchými opatřeními, která vyžadují spíše váš čas a pečlivost než finanční výdaje. Základem je před odchodem zavřít všechna okna, zamknout a klíče nenechávat na místě.
Optimální ochranu obydlí poskytne kombinace mechanických a elektronických zabezpečovacích prostředků, jako jsou bezpečnostní kování a dveře, okenní folie a zarážky nebo alarmy a kamerový systém napojené na mobilní telefon. Nepříliš nákladným, za to funkčním způsobem zajištění jsou spínací hodiny, které v nastavených časových intervalech rozsvítí v bytě světla, zapnou televizi.
Vhodný systém bezpečnostních prvků pro vaši domácnost má smysl konzultovat s odborníky. Pokud se však rozhodujete sami, zaměřte se výhradně na certifikované výrobky. Jejich seznam najdete například na webu Cechu mechanických zámkových systémů ČR.
Dobré sousedské vztahy pomáhají zabránit škodám na majetku
I dobré sousedské vztahy pomáhají zabránit škodám na majetku. Osvědčené je pečlivé zamykání vchodu a společných prostor, udržování přehledného, osvětleného prostoru před vchodem nebo vybírání pošty ze schránky, aby přeplněností neupozorňovala, že její majitel není doma.
Majitelé domků zvýší jejich ochranu, pokud na zahradě nezůstanou věci zvyšující úspěšnost zloděje (žebříky, zahradní nářadí nebo technika).
Otevřenost vůči okolí má však své hranice – k vloupání často dojde proto, že se majitel bytu pochlubil na sociálních sítích, že je právě na dovolené a byt tedy nikdo nehlídá.
Jak OCHRÁNIT SVŮJ BYT, DŮM PŘED ZLODĚJI
Tipy a rady, jak ochránit svůj byt nebo rodinný domek před zájmem zlodějů. Jak ochránit prostor bytu, ale i chodby, sklepy, půdy, garáže, kolárny a okolí domu. Co udělat při dlouhodobější nepřítomnosti.
Zákaz podomního prodeje v Ostravě pomáhá chránit obydlí
Město Ostrava přispívá ke zvýšení bezpečí domovů svých občanů i zákazem podomního prodeje, který značně omezil pohyb cizích osob v bytových domech.
Přišli jste domů a něco není v pořádku?
Volejte policii 158. Nevstupujte sami dovnitř, poničili byste stopy.
Dojde-li k vloupání, oceníte nejen dobré pojištění majetku, ale i předem připravený seznam věcí, které považujete za cenné.
Zabezpečte se! Evropský web i mobilní aplikace vám pomůže
Pravidla bezpečného chování, technické zabezpečení, cenné informace, normy, evropská kampaň.
Sdílejte informace o bezpečnějším bydlení svým přátelům a známým!
Dejte nám o tom vědět na sociálních sítích hashtagem #bezpecnejsiostrava.