Ze statistik Hasičského záchranného sboru ČR za rok 2023 vyplývá, že třetí nejčastější příčinou vzniku požárů byly technické závady (druhou nedbalost). Velmi účinným spouštěčem požáru mohou být i bateriové zdroje elektrické energie. V letech 2006–2023 vzniklo více než 12 000 požárů právě v souvislosti s bateriemi a se škodou převyšující 3 miliardy Kč. Počty těchto požárů narůstají. Jak tedy co nejlépe ochránit svou domácnost před požárem způsobeným zahořením baterie?
V článku se dozvíte:
- zda jsou baterie v domácnostech bezpečné
- jaké používání baterie zvyšuje riziko požáru
- jak požár vzniká a probíhá a co je na něm nejnebezpečnější
- co dělat v případě požáru baterie
- jaké jsou varovné příznaky před vznikem požáru baterií
- kdy je Den požární bezpečnosti a co to znamená
Baterie se v domácnostech staly všudypřítomné – využívají se v domácích spotřebičích a přístrojích, v elektromobilitě i k uchování energie vyrobené ze slunečního záření. Bateriové zahradní sekačky a nářadí pomalu ale jistě vytlačují ty motorové nebo napájené z elektrické sítě. Mnohokrát denně používáme malé domácí spotřebiče a elektrická zařízení, jako jsou mobilní telefony, e-cigarety, powerbanky, tablety, holicí strojky, mixéry nebo aku nářadí. Stále častěji ale také větší instalace, například záložní zdroje nebo akumulátory energie z fotovoltaických systémů pro napájení celé domácnosti.
S narůstajícím počtem baterií v domácnostech se zvyšuje i riziko jejich přehřátí a selhání. Zcela vyloučit ho není možné. Očekává se proto i nárůst požárů způsobených bateriemi.
Jsou baterie bezpečné? Ano. Pokud je používáte správně
V domácích podmínkách jsou bateriové zdroje bezpečné, když dodržujeme stejná bezpečnostní pravidla jako pro všechna elektrozařízení. Ke zvýšení jejich bezpečnosti nejsou zapotřebí žádná speciální technická opatření, stačí si zapamatovat jen 2 pravidla.
2 pravidla bezpečného používání baterií:
- bezvadný funkční stav
- užívání v souladu s návodem výrobce
Jaké rizikové používání vede ke vzniku požáru?
- dlouhodobé vystavení baterie teplotám nad 50 °C
- dlouhodobé vystavení baterie extrémně nízkým teplotám
- vystavení baterie vysoké vlhkosti či vodě
- mechanické poškození baterie (pády z výšky, probodnutí apod.), to je rizikové zejména u elektrokol nebo elektrokoloběžek
- laické/neodborné úpravy či zásahy do elektroniky, do konstrukce baterie
- nabíjení baterie jinou/neoriginální nabíječkou
- ponechání nabíjené baterie bez dozoru a v blízkosti hořlavého materiálu (např. mobilní telefon pod polštářem)
- používání baterie, která se oproti běžnému stavu při nabíjení či vybíjení extrémně zahřívá nebo vyvíjí nepříjemný štiplavý zápach
Nejrizikovějším procesem je nabíjení. Baterii, která je poškozená nebo vystavená výše uvedeným vlivům, nenabíjejte, dále nepoužívejte a neprodleně předejte k odborné likvidaci/recyklaci.
Čím jsou požáry baterií nebezpečné?
Požáry lithiových akumulátorů jsou typické velmi rychlým rozvojem hoření a značným množstvím jedovatého kouře. Zplodiny ohrožují život a zdraví lidí více, než samotné plameny. Rychle se šíří a intoxikují prostory.
Co dělat v případě požáru baterie?
- Okamžitě evakuovat všechny osoby z prostor požáru.
- Neprodleně zasažené prostory uzavřít, oddělit (i obyčejnými dveřmi).
- Ohlásit požár na linku 150.
Varovné projevy tepelného poškození akumulátoru:
- hlasité praskání
- z baterie se kouří
- extrémní zahřívání těla akumulátoru či části dopravního prostředku
- vyboulení/nafouknutí či samovolné zdeformování těla akumulátoru
- vytečení elektrolytu z těla akumulátoru
Při těchto projevech hrozí bezprostřední riziko požáru. Akumulátor ihned odpojte od zdroje napájení a odneste mimo prostory, kde jsou lidé. Můžete ho také „utopit“ v nádobě s vodou. I když k požáru nedojde, baterii odevzdejte k likvidaci.
Den požární bezpečnosti – každý rok v pátek 13.
Česká asociace hasičských důstojníků, z.s., každoročně vyhlašuje jeden pátek 13. jako Den požární bezpečnosti. Dlouhodobým cílem této preventivní aktivity je snaha „zlomit“ pověru o nešťastném pátku třináctého. Hasiči tradičně v tento den ukazují svou připravenost na mimořádné události, propagují požární ochranu, preventivně působí na veřejnost, otevírají hasičské stanice pro veřejnost a pořádají řadu akcí pro děti. Den požární bezpečnosti je vždy tematicky zaměřen na popularizaci vybrané problematiky požární bezpečnosti. Letos je to aktuální téma protipožární bezpečnosti při používání bateriových zdrojů v domácnosti.
Pomozte nám šířit informace o prevenci požárů baterií
Stáhněte si a vyvěste nebo sdílejte mezi své známé plakát se základními radami nebo sdílejte náš článek!
Redakčně upraveno. Článek poskytl nový člen projektu Bezpečnější Ostrava – Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Plnou verzi textu včetně statistických údajů najdete na webu ČAHD.
Ilustrační foto vytvořeno generativní umělou inteligencí (AI): na snímku je notebook hořící na stole v obývacím pokoji.