Když je dítě (osoba mladší 18 let) svědkem nebo obětí trestného činu a jedná se o vzpomínky, které mohou nepříznivě ovlivňovat jeho duševní stav, má výslech probíhat zvlášť šetrně a tak, aby se už nemusel znovu opakovat.
Zraňování oběti (svědka), které nevzniká samotným činem, ale až při jeho vyšetřování (například necitlivým chováním zdravotnického personálu, policie, obhájce pachatele, okolí oběti) říkáme sekundární viktimizace. Existují opatření, jak vznik druhotného zranění, minimalizovat. Zásadní je podpora a důvěra v nejbližším okolí dítěte. Cenné informace získáte například v tomto článku naší přední odbornice na problematiku obětí Ludmily Čírtkové.
Pomáhají přizvaní odborníci a speciálně připravené místnosti
Policie má k dispozici i speciálně upravené výslechové místnosti pro šetrné rozhovory s dětmi. Jak to vypadá v ostravské výslechové místnosti a jak takový rozhovor probíhá? Foto i video najdete zde.
Policie přizve i pracovníka orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Mohou být přizváni i rodiče. Policie může dítě vyslechnout i v prostředí, kde se dítě cítí bezpečně – například ve škole za přítomnosti školní psycholožky. Přizvaní mohou navrhovat přerušení, odložení nebo ukončení úkonu, pokud má nepříznivý vliv na psychický stav dítěte.
Citlivý přístup uplatňují i soudy, kde je možné výpověď dítěte provést mimo soudní síň (v kanceláři), bez přítomnosti obviněného. Nebo je možné dříve provedenou výpověď dítěte u soudu přečíst.
Zajděte se poradit
Když je dítě svědek nebo oběť trestného činu a má vypovídat na policii nebo u soudu, můžete se na to společně předem připravit. Jak na to, vám vysvětlí v některé z bezplatných poraden pro oběti trestných činů nebo na OSPOD.