07/03/2022

Podvodníci vydávající se za vnuky, ošetřující lékaře, notáře nebo právníky zastupující vnuky či syny svými výbornými komunikačními schopnostmi každý rok obalamutí desítky seniorů a připraví je o miliony korun. Ze statistik Policie České republiky vyplývá, že například v roce 2020 se pokusili vylákat z důvěřivých seniorů až 48 000 000 korun.

Podvodníci vyhledávají seniory podle pevných linek a křestních jmen obvyklejších u starších lidí v online telefonním seznamu nebo v jiných dostupných databázích kontaktů (např. bazary, sociální sítě).

Zabraňovat podvodům pomáhají policistům i samotní operátoři linek, kteří nahlašují podezřelá vyhledávání telefonních čísel, a pracovníci bank a pošty, kteří ověřují účel výběrů a převodů vyšších částek. Několik případů ohlásili i taxikáři, které podvodníci najali na vyzvednutí peněz od seniorů. Nejdůležitější ochranou však je žádné peníze nedat a o telefonátu informovat Policii České republiky.

V textu se dozvíte:

Několik příkladů, jak podvod probíhá

1. Podvodník se pokouší od seniora zjistit jméno jeho vnuka (zdroj: Policie ČR):

Příklad 1: „Ahoj babi, hádej, kdo ti volá!“ „To jsi ty, Peťo?“

Příklad 2: „Ahoj dědo, to jsem já!“ „To jsi ty, Peťo?“

Příklad 3: „Ahoj babi, jak se máš?“ „Kdo volá?“ „To jsem přece já!“ „To jsi ty, Peťo?“

2. V nočních hodinách telefonuje seniorovi muž, který tvrdí, že je lékař, který právě operoval seniorova vnuka. Vysvětlí, že vnuk zavinil autonehodu a sám byl zraněn, takže nemůže mluvit. Požádal proto „lékaře“, aby vyřídil mimosoudní vyrovnání, a prosí jeho prostřednictvím prarodiče, aby mu poslali peníze na účet… Podrobnosti se dozvíte od policisty v audiozáznamu Českého rozhlasu Ostrava (zdroj):

Důvody, proč „vnuk“ peníze nutně a hned potřebuje bývají různé: náhrada způsobené škody, oprava auta na cestě, nadstandardní lékařský zákrok, hrozí mu vystěhování z bytu…

3. Podvodník se pokouší získat od seniora peníze v hotovosti a zároveň mu vysvětluje, proč si nemůže peníze vyzvednout osobně (je v časové tísni, má pokažené auto, je v nemocnici, v zahraničí, výhodná koupě nemovitosti, zablokovaný účet…). Domluví se, že pošle svého „kamaráda“ nebo třeba „advokáta“, „právníka“, který peníze od prarodiče převezme, a pro zvýšení pocitu důvěry se seniorem dohodne znamení, jak se poznají.

Nebo se naopak domluví se seniorem, že peníze převede na účet „lékaře“ / „advokáta“ / „notáře“, zašle službou Western Union nebo jiným bezhotovostním způsobem.

4. V některých případech „prostředník“ seniora doprovodí vyzvednout peníze do banky nebo bankomatu, v některých pro peníze přijede taxikář.

Podvodníci jsou velmi vynalézaví a používají široký repertoár vymyšlených příběhů – buďte proto vždy ve střehu!

Jak se nestát obětí telefonického podvodu

  • Zvažte, zda je nutné uvádět vaše telefonní číslo ve veřejném telefonním seznamu. Se žádostí o zrušení kontaktujte svého operátora.
  • Volajícího oslovte jiným jménem. Pokud se váš vnuk jmenuje Petr, zkuste jiné oslovení, třeba Roman. Když volající nijak nezareaguje a pokračuje v hovoru, může se jednat o podvodníka.
    • Hovor často začíná slovy: „Ahoj, babi/dědo, hádej kdo ti volá!“ Přirozená reakce je zeptat se: „To jsi ty, Peťo?“ Tím se podvodník dozví jméno vašeho vnuka a velmi mu to usnadní další obelhávání své oběti.
    • Napište si na lísteček k telefonu vymyšlené jméno, které v takovém případě použijete.
  • Po ukončení hovoru zavolejte svému skutečnému vnukovi nebo komukoli z rodiny a ověřte si, jestli opravdu potřebuje pomoc.
    • Volejte na číslo, které na příbuzné máte uložené, ne na to, ze kterého vám dotyčný právě volal.
  • Pokud už si domluvíte předání peněz, ihned o tom informujte Policii České republiky na tísňové lince 158. Pomůžete tím kriminalistům k zadržení pachatele při předání peněz.
  • Nikdy nepředávejte, neposílejte peníze cizím osobám. Ani když budou tvrdit, že už jste se viděli.
  • Neváhejte oznámit Policii České republiky (158 nebo na nejbližší služebně), že vás někdo připravil podvodným jednáním o peníze. Není se za co stydět. Podvodníci jsou velmi přesvědčiví. Rozhodně nejste jediní, kdo jejich klamání podlehl.

Jak pomoci svým blízkým, aby se nestali obětí telefonického podvodu

  • Řekněte svým blízkým o těchto podvodech.
  • Pomozte prarodičům uložit do telefonu vaše telefonní číslo.
  • Volejte vždy jen z čísel, které má váš prarodič uložené a označené jmény ve svém telefonu.
  • Napište prarodiči k telefonu pokyny, jak má reagovat v případě, že mu bude volat neznámý „vnuk“. Vymyslete společně fiktivní jméno vnuka, které použije v případě, že se ho volající zeptá: „Dědo, hádej, kdo volá!
  • Pomozte prarodičům zjistit, jestli je jejich telefonní číslo uvedeno ve veřejném telefonním seznamu (1188.cz) a případně jeho zveřejnění zrušit. Kontaktujte společně telefonního operátora.
  • Pomozte prarodičům vyměnit pevnou linku za mobilní číslo. Prodávají se i přístroje pro SIM karty mobilních čísel, které vypadají jako pevné linky. Takový přístroj i s číslem si pak senior může vzít s sebou třeba i do nemocnice nebo domova pro seniory, nemusí se obávat další změny.
Falešný vnuk volá! Rady, jak nenaletět podvoníkům, kteří lákají ze seniorů peníze po telefonu:
1. Oslovte volajícího vymyšleným jménem. Podvodník neví, jak se váš vnuk opravu jmenuje, proti oslovení jiným jménem se proto neohradí.
2. Po ukončení hovoru zavolejte někomu z vaší rodiny a ověřte si, jestli váš vnuk (jiný příbuzný) opravdu potřebuje pomoc.
3. Nikdy nedávejte, neposílejte peníze lidem, které neznáte!
4. Vše oznamte na Policii ČR, linka 158.

Telefonické varování Policie ČR na pevné linky seniorů

Starším občanům s pevnými telefonními linkami telefonuje hlasový robot, který upozorňuje na legendu podvodníků pod názvem „vnuk“. Jedná se o formu aktivní osvěty prostřednictvím telefonického varování před podvodníky, kteří chtějí seniory okrást o jejich úspory. Upozorněte prosím své příbuzné a známé, že takováto akce probíhá.

Vzkaz policie seniorům, který se ozve v telefonním sluchátku zní takto:

Dobrý den, varování Policie České republiky. Věnujte, prosím, pozornost tomuto oznámení. Pokud se Vás bude někdo snažit přesvědčit, že je váš příbuzný nebo že vašeho příbuzného zastupuje jako doktor či notář, a bude od vás chtít poslat peníze na účet nebo si je bude chtít u vás sám vyzvednout, vždy si tuto informaci ověřte, a v případě podezření kontaktujte, prosím, Policii České republiky, a to na telefonním čísle 158. Děkujeme. Policie České republiky.

Autentický audiozáznam si můžete poslechnout zde:

Podrobnější informace o akci najdete zde.

Policie v Ostravě pořádá preventivní akce pro seniory

Městská policie Ostrava

Městská policie Ostrava nabízí seniorům preventivní besedy i ucelenou sérii vzdělávacích aktivit SeniorOVA akademie. Všechny akce jsou bezplatné.

Bližší informace získáte na webu Městské policie Ostrava nebo na tel. 720 735 125.

Senioři, kteří mají Senior linku městské policie, se mohou obrátit o radu také na operátora linky.

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje

Policie České republiky pořádá preventivní aktivity pro seniory formou besed a osvětových akcí, ale hledá i jiné efektivní způsoby varování vydává knihy, didaktické hry (Kterak se obětí nestáti), videospoty.

Bližší informace získáte na webu KŘP Moravskoslezského kraje, e-mailu krpt.prevence@pcr.cz, tel. 974 722 230, 727 879 282.

Preventivní aktivity pořádají pro své seniory i jednotlivé ostravské městské obvody. Informace najdete na jejich webových stránkách.

Informace o podvodech v médiích

Policie České republiky

Český rozhlas

Česká televize

Další zdroje

Informace, jak zvýšit bezpečnost seniorů najdete na našem webu v sekci Senior.

Ilustrační foto: Adobe Stock, na snímku je seniorka, telefonuje, v ruce drží platební kartu