07/11/2024

Aktivity Městské policie Ostrava nespočívají jen dohledu nad veřejným pořádkem, tvoří je i strážníci-preventisté. Svou činnost zaměřují na osvětu a vzdělávání veřejnosti nebo na zvyšování ochrany majetku občanů. Nejčastěji se věnují dětem, studentům a seniorům. Představujeme 2 významné projekty Městské policie Ostrava, které sklízí úspěchy již několik let. Každý z nich každoročně reaguje na nové trendy a poznatky z praxe a prochází inovacemi.

Projekt Senior posel prevence si kladl za cíl seniorky a seniory nejen oslovit a vzdělat v lepší ochraně svého majetku a osoby, ale také motivovat k setkávání a předávání získaných dovedností svým vrstevníkům i rodinám. Projekt Kámo, braň se zase učí studentky a studenty předcházet nebezpečným situacím a znát práva obětí trestných činů.

Senior posel prevence jde přímo za lidmi a nabízí 3 typy vzdělávacích aktivit

Projekt navazuje na úspěšný loňský projekt, který byl zaměřen na seniory – zvlášť zranitelné oběti trestných činů. Samotné aktivity byly v letošním roce rozděleny na dvě na sobě nezávislé části – na aktivity pro seniory organizované v klubech a na aktivity pro osaměle žijící seniory. Projekt je financovaný Ministerstvem vnitra ČR a městem Ostravou.

Vzdělávací aktivity v klubech pro seniory

V první části projektu byly zajištěny besedy, přednášky a aktivity pro seniory, kteří se setkávají organizovaně například v klubech. Kluby a další organizace strážníci s nabídkou aktivně oslovovali. Preventisté Městské policie Ostrava pak zajistili besedy na jedno z pěti témat:

  1. Bezpečně doma i na ulici
  2. Bezpečně na internetu
  3. Bezpečnost silničního provozu
  4. Podvodná jednání
  5. Právní vědomí

Strážníci vyhledávají a vzdělávají jinde neorganizované seniory

V druhé části byla pozornost zaměřena na osamělé seniory nevyužívající nabídky organizací. Pro tyto účastníky projektu zajistili erudovaní zaměstnanci Městské policie Ostrava besedy a další aktivity. Seniory a seniorky vyhledávali a oslovovali v blízkosti jejich bydliště strážníci-okrskáři i preventisté. Následně v nebytových prostorech bytových domů realizovali preventivní besedy. V třech navazujících setkáních probírali témata:

  1. Důležité informace pro seniory
  2. Na co si dát pozor
  3. Podvody

Seniorova akademie uspokojuje nejzvídavější a nejaktivnější zájemce o téma bezpečnosti

Od září probíhala v prostorách IBC na ul. Nemocniční 3328/11 Seniorova akademie, kde se přihlášení senioři sešli při 14 setkáních. V každém z nich s nimi strážníci-preventisté probrali jedno z aktuálních bezpečnostních témat. Vyvrcholením Seniorovy akademie byla pro frekventanty příjemná společenská událost spojená s oceněním jejich aktivity – závěrečná konference.

Novinkou v letošním roce bylo navazující studium pro studenty Seniorovy akademie z roku 2023, pro které strážníci připravili 10 na sebe navazujících setkání k prohloubení vědomostí z loňského roku.

Program Kámo, braň se! učí studenty správně reagovat na nebezpečí

Projekt Kámo, braň se nabídl i v roce 2024 studentům středních škol v Ostravě zajímavé informace o prevenci trestné činnosti a o tom, jak předcházet potenciálně nebezpečným situacím. Projekt je pokračováním aktivit městské policie realizovaných už od roku 2013. Strážníci-preventisté se nezaměřují pouze na teoretické znalosti, ale studenti mají možnost vyzkoušet si základní sebeobranné techniky. Projekt je financován městem Ostrava.

Cílem projektu je naučit studenty, jak reagovat na nebezpečí spojená s násilnou a mravnostní trestnou činností. Dívky i chlapci patří mezi potenciálně zranitelné oběti, proto se preventivní program Městské policie Ostrava zaměřuje právě na ně. Pomáhá jim bránit se protiprávnímu jednání a zvládat rizikové situace, přičemž podporuje jejich právní vědomí.

Strážníci-preventisté se snaží zvýšit informovanost mládeže ve věku 15–18 let o bezpečném chování v kyberprostoru, na ulici, na společenských akcích a při cestování. Vedou je k předvídání rizikových situací a k efektivnímu a přiměřenému řešení těchto situací. Studenti se také dozvídají, jakou ochranu poskytuje zákon o obětech trestných činů, a jak postupovat v případě problémů, včetně důležitých kontaktů. Součástí vzdělávacího programu je i nácvik sebeobranných technik přizpůsobených schopnostem a dovednostem účastníků.

Vzdělávací program se skládá ze dvou tříhodinových bloků a je určen pro studenty 3. ročníků středních škol. Projektu se v roce 2024 zúčastnilo 23 tříd osmi středních škol. Celkem se do projektových aktivit zapojilo 444 středoškoláků.

„Toto téma je bohužel tabu, to, že děláte tyto projekty je super. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí, o kterých by mě samo od sebe ani nenapadlo přemýšlet.“   
studentka – účastnice programu Kámo, braň se

Studenti program Kámo, braň se hodnotí pozitivně

Takřka samá pozitivní hodnocení dlouhodobě potvrzují, že aktivity projektu Kámo, braň se jsou efektivní a pro studenty smysluplné. Mladí lidé, kteří projekt absolvovali, v drtivé většině vnímali předané informace jako potřebné, užitečné a důležité. Mravnostní trestné činy nepatří k běžným tématům hovoru s dospělými ani s vrstevníky, o to důležitější je předávat informace, jak jim předcházet a co dělat, když už se obětí člověk stane. V době, kdy se staneme obětí, totiž nejsme schopni tyto informace přijímat. 

Máte zájem o některou z nabízených preventivních aktivit? 
Neváhejte kontaktovat strážníky-preventisty na tel. č. 720 735 125.
Více informací o preventivních aktivitách a projektech Městské policie Ostrava najdete na webu mpostrava.cz.