Projekt Bezpečnější Ostrava je soubor opatření k posilování bezpečnosti v Ostravě. Nabízí občanům informace, jak ochránit sebe i svůj majetek.
Bezpečnější Ostrava reaguje na aktuální i dlouhodobé trendy kriminality ve městě, nastavuje opatření k jejich snižování a pomáhá občanům vyhnout se kriminální činnosti.
Bezpečnější Ostrava je také pracovní skupina, do které jsou zapojeni odborníci z magistrátu, Městské policie Ostrava, Policie České republiky a Dopravního podniku města Ostravy.
Smyslem aktivit je vytvářet bezpečnější Ostravu – město, kde se lidé cítí bezpečně a jsou informováni ve všech oblastech bezpečnosti a prevence kriminality.
Prevence kriminality a protidrogová prevence v Ostravě je koordinována Magistrátem města Ostravy, odborem sociálních věcí a zdravotnictví, který přímo realizuje některé aktivity, připravuje a zpracovává programy města, zabezpečuje poskytování účelových dotací subjektům, zajišťuje poradenskou, konzultační a přednáškovou činnost, je zapojen do pracovních skupin. Podrobné informace o kompetencích magistrátu v oblasti prevence kriminality a protidrogové prevence najdete zde.
- informace k řešení prevence kriminality v jednotlivých městských obvodech najdete na webových stránkách obvodů
Problematika sociálního začleňování je koordinována Magistrátem města Ostravy, odborem sociálních věcí a zdravotnictví. Zahrnuje řešení situace v oblastech se zvýšenou koncentrací sociálního vyloučení na území Ostravy. Zaměřujeme se zejména na zlepšení životních a sociálních podmínek osob sociálně vyloučených a vyloučením ohrožených a pracujeme na začleňování těchto obyvatel zpět do majoritní společnosti. Klade důraz na multidisciplinární spolupráci. Podrobné informace najdete zde.
- informace k k problematice sociálního začleňování v jednotlivých městských obvodech najdete na webových stránkách obvodů
Historie Bezpečnější Ostravy
Projekt Bezpečnější Ostrava vznikl v roce 2007 a nastartoval tak spolupráci Magistrátu města Ostravy, Městské policie Ostrava, Policie ČR a dalších partnerů. Zpočátku reagoval na problém majetkové a s ní související trestné činnosti, především kapesních krádeží, v Ostravě. Cílem bylo zvýšit pocit bezpečí Ostravanů a vytvořit pro ně bezpečnější prostor. Projekt postupně přibíral další témata – od roku 2012 otevřená hřiště pro veřejnost, od roku 2014 pomoc obětem trestných činů.
V roce 2016 získal projekt Bezpečnější Ostrava 3. místo v soutěži Nejlepší preventivní projekt na místní úrovni Ministerstva vnitra na téma „Bezpečné město – naše společná věc“, kam byl nominován Moravskoslezským krajem.