12/12/2021

Na koho se obrátit?

Městské ředitelství policie Ostrava
Oddělení prevence

A: Špálova 820/3, Přívoz
T: 974 722 230, 606 678 478
E: krpt.prevence@pcr.cz

Městské ředitelství policie Ostrava realizuje přednášky, besedy, preventivní a prezentační akce Policie České republiky a zajišťuje preventivní projekty pro všechny věkové kategorie od dětí základních škol až po dospělou veřejnost. Cílem je seznámit širokou veřejnost se zásadami bezpečného chování, upozornit na možná rizika spojená s negativními sociálně patologickými jevy, posílit právní vědomí dětí i dospělých, seznámit veřejnost s prací policie. Zaměřuje se také na omezení latence domácího násilí, odhalování těchto případů a včasnou pomoc všem obětem domácího násilí. Při komplexním řešení této problematiky ostravští policisté spolupracují mimo jiné s intervenčním centrem a také soudem.

Městská policie Ostrava
Úsek prevence

A: Výškovická 2995/40, Zábřeh
T: 720 735 125
E: prevence@mpostrava.cz

Realizuje preventivní programy a projekty se zaměřením na eliminaci kriminálně rizikových, sociálně patologických jevů, zvyšování právního vědomí a posilování osobní bezpečnosti.

 

Renarkon, o. p. s.
Centrum primární prevence

A: Mariánskohorská 31/1328, Moravská Ostrava
T: 596 638 807, 602 650 042
E: cpp@renarkon.cz; vedcpp@renarkon.cz

Nabízí v rámci specifické primární prevence dlouhodobý program ,,Buď OK“ (jehož součástí je program ,,Buď sám sebou”), který si klade za cíl podchytit nejrůznější formy rizikového chování u dětí a mládeže (např. užívání návykových látek, šikana, kyberšikana, netolismus, gambling, riziková sexualita, apod.). Je realizován v rámci školní docházky na všech typech škol (včetně ústavní výchovy), stejně jako intervenční programy s tématem šikany a návykových látek.

Dále se Centrum zaměřuje na školení pedagogických pracovníků a široké veřejnosti (především rodičů).

Pavučina o.p.s.
Etický kompas – dlouhodobý program primární prevence rizikového chování

A: Bořivojova 29, Kunčičky
T: 605 237 759
E: prevence@pavucina.net

Program prevence rizikového chování Etický kompas nabízí základním školám a osmiletým gymnáziím pomoc při realizaci preventivního programu a může vhodně doplnit výuku v jejich rámcových vzdělávacích plánech. Etický kompas vychází ze staletími prověřených mravních principů a hodnot, a pomáhá žákům zorientovat se v postojích, vztazích a složitostech každodenního života.

MPedu z.s.

A: Na Ostrůvku 234, 251 66 Hrusice
T: 777 649 900, 777 279 778
E: info@mpedu.cz

Realizuje výchovně-vzdělávací programy na základních a středních školách, včetně 8letých gymnázií, po celém území ČR. Společnost je akreditována pod č.j. MSMT-650/2022-6 a v rámci akreditace zároveň nabízí i semináře pro pedagogické pracovníky a rodiče.
Hlavním cílem je poskytnout školám ucelený a zároveň na sebe tematicky navazující cyklus přednášek v programu „Umění dospět“, který se věnuje jednotlivým aspektům fyzického, psychického a sociálního dozrávání při cestě k dospělosti a prevenci sociálně patologickým jevů. Obsahová náplň našich edukačních programů respektuje kurikulární dokumenty MŠMT.
Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání:
• vzdělávací oblast Člověk a zdraví
• vzdělávací obor „Výchova ke zdraví“
Rámcové vzdělávací programy pro gymnázia a obory středního vzdělávání
• Standard vzdělávání ve čtyřletém gymnáziu MŠMT ČR
• Standard středoškolského odborného vzdělávání.

EDU-ANABELL, z. ú.

A: Masarykova 506/37, Brno
(lektorky při Kontaktním centru Anabell Ostrava, Pivovarská 4/10 Ostrava)
T: 777 178 734
E: katerina.sevcikova@anabell.cz

Workshopy v délce 90 minut studentům představují druhy a typy poruch příjmu potravy. Zaměřují se na destigmatizaci osob s poruchou přijmu potravy. Zároveň cílí na posilování kompetencí v případě setkání se s nemocí v blízkém okolí. Mimo téma poruch příjmu potravy je část workshopu věnovaná i posílení sebedůvěry a sebeúcty u žáků a studentů, a podpoře kritického myšlení při konzumaci obsahu na sociálních sítích (především se zaměřením na vnímání kultu krásy).
EDU-ANABELL nabízí také semináře a vzdělávání pro odborníky i širokou veřejnost.

Rizika internetu a komunikačních technologií, z. s. (Nebuď oběť!)

A: Na Hradbách 1922, Moravská Ostrava
T: 734 147 317
E: nebudobet@email.cz
Kontaktní osoba: Mgr. Lukáš Látal, metodik programu primární prevence, vedoucí lektor

Certifikované programy primární prevence pro žáky a studenty s tématy virtuálního světa jako jsou kyberšikana, sexting, netolismus, sociální sítě, digitální wellbeing, využití AI, pornografie, dezinformace a další. Nedílnou součástí aktivit jsou akreditované kurzy pro učitele a přednášky pro rodiče. Školám nabízíme dotazníkové šetření k zjištění vědomostí a efektivity našich školení, ale také projektové dny se zapojením žáků 9. tříd.

Hope4kids, z.s.
Programy Etické dílny

E: elena.gramel@etickedilny.cz
Kontaktní osoba: Elena Gramel, lektorka pro Ostravu a okolí

Etické dílny® jsou certifikované programy primární prevence. Zábavnou formou pomáhají rozvíjet sociální vztahy, budovat charakter dětí a dospívajících a předcházet jejich rizikovému chování. Školy si mohou vybrat témata pro žáky 1.–9. ročníku, včetně zážitkových stmelovacích programů.

Program NENECH SE – sekundární prevence dětí a mladistvých
Centrum sociálních služeb Ostrava, o.p.s.

A: Sirotčí 692/45, Vítkovice
T: 774 789 844
E: sekundarni.prevence@css-ostrava.cz

Nabízíme spolupráci dětem a mladistvým ve věku 10–18 let se znaky rizikového chování prostřednictvím individuálních a skupinových setkání, adaptačních programů, a podporu blízkým osobám těchto dětí. Cílem je zmírňovat dopady sociálně patologických jevů, předcházet škodám v oblasti psychického a fyzického zdraví zapojených dětí a jejich blízkého okolí. Vytvořit bezpečné prostředí a důvěrný přátelský vztah pomocí pozitivního působení ve snaze dovést účastníka k náhledu na dosavadní jednání a odstranění naučených vzorců chování.

Zdravý start, z.s.
informační leták s nabídkou

A: Radkov 38, 747 84
T: 776 202 133
E: anetakvasna.therapy@gmail.com

Zaměřujeme se na prevenci rizikového chování a sociálně patologických jevů u dětí, mládeže a dospělých. Naše hlavní zaměření spočívá v podpoře duševního zdraví, které považujeme za klíčový faktor v prevenci těchto problémů.
Navrhujeme a realizujeme preventivní programy pro žáky ZŠ i SŠ, zaměřené na rozvoj zdravých životních návyků, schopností řešit konflikty a podporu sebevědomí. Nabízíme speciální programy a besedy pro rodiče a kurzy či workshopy pro pedagogy, dle aktuálních řešených témat.
Prevence je klíčovým nástrojem pro zdravý a vyrovnaný vývoj každého člověka, a jsme odhodláni tuto vizi naplňovat prostřednictvím našich programů a projektů.