S koncem prázdnin se vrací nejen děti do škol, ale i více aut do ostravských ulic. Téměř polovina dětských úrazů se stane na silnici, smrtelných více než třetina. Jak nejzranitelnější účastníky silničního provozu co nejlépe ochránit?
V článku se dozvíte:
- co můžete udělat jako rodiče pro vyšší bezpečnost svého dítěte
- co můžete udělat jako řidič pro vyšší bezpečnost dětí
- čím můžete zvýšit bezpečnost dítěte v hromadné dopravě
- kde v Ostravě najdete bezpečná dopravní hřiště
Zvládnout ranní a odpolední dopravní špičku před mnohými ostravskými školami stojí nemalé úsilí nejen školáky a rodiče, ale i strážníky Městské policie Ostrava. V září, po dlouhých prázdninách a nástupu nových prvňáčků, je situace nejkritičtější. Děti i řidiči si odvykli, doprava dramaticky houstne.
Co můžu udělat jako rodič?
Základem dobré přípravy je „komentovaná prohlídka“ trasy ve chvíli, kdy na to máte dost času. Trasu projděte vícekrát. Nabízíme vám pár tipů, jak si učení zpříjemnit a trasu snáz zapamatovat – užijte si cestu jako hru:
- namalujte si společně orientační mapu a vyznačte na ní důležitá místa
- vyzvěte školáka, ať vám po trase dělá průvodce, dejte mu mandát rozhodovat, kudy půjdete
- zvídavě se vyptávejte na to, co kolem sebe vidíte, a přitahujte tím pozornost dítěte k místům bezpečným i nebezpečným (objasňujte přitom dítěti, co by se mohlo stát)
- vezměte s sebou další školáky ze sousedství
- podívejte se, jestli je u vaší školy hřiště otevřené veřejnosti, a zajděte si tam s dítětem párkrát zasportovat (přehled všech 63 sportovišť najdete v části webu Hřiště)
Trasu zkoušejte ještě před začátkem školního roku i během prvních dnů září. Stojí to za to – když uvidíte, že si je dítě jisté, budete klidnější také.
Klid rodičů zvyšují i strážníci městské policie a asistenti prevence kriminality, kteří usměrňují dopravu u vybraných přechodů pro chodce a před školami. Upozorněte na to dítě a naučte ho využívat hlídané přechody, nebát se oslovit strážníka nebo asistenta na ulici v případě nesnází.
3 základní pravidla bezpečného přecházení se snadno naučí i mladší školák:
- Najít bezpečné místo, zastavit.
- Rozhlédnout se na obě strany, přejít.
- Nikdy nepřecházet mezi zaparkovanými vozidly.
„Když jdu přes přechod, tak se rozhlédnout nejdřív doleva, doprava a doleva, pak přejít. Počkat, až odjede autobus, pak přejít,“ vyjmenovává šesťačka Julie. „U nás se hodně často děje, že se dětem nechce chodit na přechod a přebíhají rovnou na zastávku,“ dodává.
Bezpečnost dítěte zvýší i pestré barvy a reflexní prvky
Dobře fungujícím bezpečnostním prvkem jsou i pestré barvy oblečení a batohů. Za snížené viditelnosti rozeznává řidič postavu v modrém oblečení jen na pouhých 18 metrů (auto v dobrém technickém stavu na suché silnici při rychlosti 50 km/h potřebuje k zastavení 28 metrů – zdroj: Policie ČR). Ve žlutém oblečení se viditelnost zvyšuje na 37 metrů a v bílém oblečení na 55 metrů. Za denního světla a šera jsou nejlépe viditelné fluorescenční barvy (neonové). Za tmy jsou neúčinnější reflexní materiály, zvýší viditelnost postavy až na 200 metrů, protože světlo se od nich odráží. (Zdroj: BESIP)
V prvních dnech školního roku se proto děti v blízkosti škol potkají se strážníky a asistenty prevence kriminality, kteří jim předají informace i malé dárky v podobě ochranných fluorescenčních a reflexních prvků.
Přijďte s dětmi trénovat BESIP na dopravní hřiště
Bezpečné způsoby, jak se pohybovat po silnicích, můžete s dětmi hravě nacvičovat i na 8 dopravních hřištích po celé Ostravě. Na některých si můžete i vypůjčit kolo nebo koloběžku. Vstup je bezplatný. Na hřišti Orebitská pořádají strážníci pro děti i různé akce.
Co můžu udělat jako řidič?
Ostravští řidiči, buďte na začátku školního roku ještě pozornější než jindy! Reakce dětí jsou často nevyzpytatelné, myslete na to při jízdě ráno mezi 7:00–8:00 a odpoledne mezi 12:00–14:00.
Pokud vozíte dítě do školy autem, hledejte k zastavení bezpečné místo tak, abyste nekomplikovali situaci přímo před budovou. Můžete využít právě výhodu hlídaného přechodu pro chodce a dítě vysadit trochu dál od školy. Sledujte a dbejte pokynů městské policie.
I na velmi krátké vzdálenosti připoutejte dítě v autosedačce – náraz v rychlosti 50 km/h bez sedačky se rovná pádu ze 3.–4. patra. Více informací o důvodech a správném používání dětských autosedaček najdete na webu BESIP.
Čím zvýšit bezpečnost dítěte v MHD
Také trasu městskou hromadnou dopravou s dítětem předem natrénujte. Včetně chování na zastávce, výstupu a nástupu (otevírání dveří), záchytných bodů, jak pozná, že se má připravit vystupovat, a co dělat, když zastávku přejede.
Pro bezpečí dětí je důležité, aby věděly, že
- mají stát co nejdále od kraje silnice nebo kolejiště, aby nebyly zachyceny přijíždějícím vozem
- pokud zastávka nemá nástupní ostrůvek, smí do vozovky vstupovat až po zastavení vozidla MHD
- nikdy nepřechází před ani za stojícím vozem MHD
- při přecházení před vozidlem MHD chodce snadno přehlédnou řidiči autobusů a tramvají i okolo jedoucích vozidel
- při přecházení za vozidlem MHD chodec dostatečně nevidí na vozidla jedoucí v protisměru
- nikdy se neopírají o dveře vozu a nestojí při jízdě na schodech
Při cestování dětem pomáhají i asistenti přepravy, na které se můžou obracet o radu na zastávce i ve voze. Poradí se spoji i přestupy, znemožňují cestovat lidem, kteří porušují přepravní podmínky, kontrolují platnost cestovních dokladů – černé pasažéry vykáží z dopravního prostředku, nebo je vůbec nevpustí dovnitř. Ukažte dětem, jak asistenty poznají.
Jak bezpečně cestovat MHD v Ostravě?
Více informací, jak zvýšit svou bezpečnost při cestování městskou hromadnou dopravou, na zastávkách i ve vozidle, co se smí a nesmí přepravovat, jak je to s bezpečnostními kamerami a kdo jsou asistenti přepravy, najdete v další části našeho webu:
Sdílejte informace o bezpečnějších cestách dětí do školy a do kroužků svým přátelům a známým!
Dejte nám o tom vědět na sociálních sítích hashtagem #bezpecnejsiostrava