22/02/2025

Systém podpory obětem trestných činů je dostupný všem, kdo se cítí být obětí. Nezáleží na tom, jak a jaký trestný čin se stal, zda je nahlášený nebo kdo je pachatel. Některé služby, jako poradenství, jsou dostupné opravdu komukoli, jiné jsou specializované. Jsou určeny těm, kdo se prokazatelně ocitli v konkrétních situacích (vznikla jim újma, jsou zranitelnější z důvodu svého věku, zdravotního stavu nebo závažnosti činu a podobně).

Práva obětí upravuje i samostatný zákon. Základem je právo být informován/a o tom, co se v mém případu děje, jaké mám možnosti aktivně svou situaci řešit a kdo mi v tom pomůže. Neméně důležité jsou i respekt a důstojné jednání s obětí, důvěra a pocit bezpečí, psychologická a emocionální podpora.

V článku se dozvíte:

Zákon říká, že obětí je člověk, kterému bylo nebo mělo být trestným činem ublíženo na zdraví, způsobena škoda nebo nemajetková újma nebo na jejíž úkor se pachatel trestným činem obohatil nebo měl obohatit. Nezáleží na tom, zda to bylo úmyslně, nebo nedbalým chováním. Co si pod tím představit?

Oběť je člověk, kterému vznikla újma

Ublížení na zdraví si asi dokáže představit každý. Může k němu dojít při fyzickém napadení (rvačka, násilí ze strany pachatele, znásilnění apod.) nebo zraněním v průběhu činu, například při autonehodě, pádu při vyhýbání se útoku. Co je to ale škoda nebo újma?

Škoda vznikne na majetku oběti. Je to třeba krádež, zničení věci, poničení domácnosti a jejího vybavení, poškození auta, ale také rozdíl mezi příjmy ze zaměstnání a na nemocenské, na které se oběť ocitla vinou pachatele, nebo výdaje na léčbu následků činu.

Újma se projeví omezeními v běžném životě oběti nebo dopady na její psychiku a prožívání. Například už nemůže sportovat jako dřív, věnovat se svému zaměstnání nebo koníčku. Objevují se obtížné vzpomínky, poruchy spánku a soustředění, obavy z konkrétních situací nebo míst. Někdy je nutné vyhledat péči odborníků na duševní zdraví.

Pachatel se obohatil na úkor oběti, pokud podvodem vylákal peníze, věci nebo výhody. I oběť podvodu má právo na poskytnutí pomoci. Tento typ trestné činnosti s vysokými škodami zaznamenal v posledních letech výrazný nárůst vlivem podvodů na internetu a po telefonu. Označují se jako falešný bankéř a policista, falešné investice, falešný voják nebo lékař v nouzi, falešné dobročinné sbírky, falešní nakupující na bazarech. Podrobné informace o online podvodech najdete zde.

Za oběť trestného činu zákon uznává i pozůstalé příbuzné a blízké po člověku, který při trestném činu zemřel. Zákon také přiznává zvýšenou podporu a ochranu zvlášť zranitelným obětem, jako jsou děti, někteří senioři a handicapovaní lidé. Mohou to být i oběti závažných trestných činů s dopadem na psychiku a lidskou důstojnost. Mezi ty patří znásilnění, týrání, domácí násilí, obchodování s lidmi, sexuální útoky, rasově motivované útoky a další.

Bezpečnější Ostrava, web prevence kriminality

Práva obětí trestných činů

Jaká práva zaručuje oběti trestných činů zákon a kde hledat pomoc s jejich naplňováním?

Oběť má právo získat pomoc a podporu

Prožívání oběti může být různé, závisí na osobnostních dispozicích, na zkušenostech s obdobnými situacemi, na přístupu okolí a orgánů činných v trestním řízení. Proto také potřeby obětí jsou různé. Někomu stačí jen první kontakt s poradcem nebo krizovým interventem a vědomí toho, že se může kdykoli obrátit na odborníka. Někdo potřebuje průvodce v každém kroku procesu trestního řízení.

Odborníci, kteří pomáhají obětem trestných činů jejich situaci zvládnout, ví, že lidé zasažení trestným činem mají hlavu plnou otázek. Jejich úkolem je otázky zodpovědět a pomoct případné nároky uplatnit.

Na co se lidé obvykle ptají? Pomůže, poradí mi někdo? Mohl by jít někdo se mnou? Mám nárok na právníka? Můžu se nějak domoct náhrady za to, co mi udělali? Tady se všichni známe, můžu podat trestní oznámení někde jinde? Vysvětlí mi někdo obsah těch papírů od policie a ze soudu a co to pro mě znamená? Základní odpovědí na všechny tyto otázky je „Ano. Na toto můžete mít nárok. Pojďme to zjistit.“

Zákon říká, že obětí je každý, kdo se cítí být obětí trestného činu, nevyjde-li najevo opak. Proto si pro odborné poradenství může přijít kdokoliv. Poradci jsou připraveni bezplatně podpořit každého, kdo se obětí protiprávního jednání cítí být.

Bezpečnější Ostrava, web prevence kriminality, informace pro oběti trestných činů

Kde hledat pomoc pro oběti trestných činů

Kontakty na organizace v Ostravě, které poskytují poradenství a pomoc obětem trestných činů v průběhu trestního řízení, před i po něm, psychologickou a krizovou pomoc (včetně dětí a pozůstalých), pomoc obětem domácího násilí.

Radu i kontakty získáte také v místě prvního kontaktu SOCIOPOINT na ostravském magistrátu (bezplatná linka 800 700 650).

Víte o někom, kdo se stal obětí trestného činu? Předejte mu informace o pomoci!

Kontakty na poradenství, psychologickou a krizovou pomoc, pomoc pro pozůstalé

Informační leták ke stažení – základní informace a kontakty na pomáhající organizace v Ostravě

Infografiky ke sdílení na sociálních sítích