Zvažujete, jak se vaše dítě dostane bezpečně do školy nebo odpoledních kroužků? V Ostravě je dobrou volbou jezdit městskou hromadnou dopravou. Naše tipy a informace vám pomůžou s dětmi nacvičit samotnou cestu i naučit je bezpečnému chování tak, aby jejich cesty probíhaly bez obav a v klidu pro ně i pro vás rodiče.
V článku se dozvíte:
- jednoduché tipy, jak děti naučit bezpečné cestě do školy nebo kroužků
- jak bezpečněji používat sluchátka a mobilní telefon na ulici a v MHD
- jak dojít bezpečně na zastávku MHD
- jak se chovat bezpečně ve voze MHD a na koho se obrátit v případě nouze
- jak je to s bezpečnostními kamerami v ostravské MHD
Trénujte cestu, domluvte si vzájemnou komunikaci nebo doprovod
Základem pro váš klid a bezpečí dítěte je trasu i její případná náročnější místa s dítětem víckrát projít a natrénovat předem. Procvičte přecházení silnice, chování na zastávce a při nástupu a výstupu z vozidel MHD. Zaměřte se na rozpoznání záchytných bodů po cestě, správné chvíle, kdy se připravit na výstup, a co dělat, když dítě nestihne vystoupit na správné zastávce. Pravidla BESIP můžete pohodlně natrénovat na dopravním hřišti (přehled volně přístupných dopravních hřišť v Ostravě).
K většímu klidu přispěje i dohoda s dítětem o pravidelném kontaktu (dítě vám dá zprávu, že zamklo dveře, v pořádku dorazilo na zastávku, pak že vystoupilo, že už je ve škole nebo doma). Pro případ nouze jim napište (ještě lépe naučte děti zpaměti) i kontakty na další spolehlivé osoby, na které se mohou obrátit.
Je fajn mít na cestu parťáka, ideálně zkušenějšího (staršího kamaráda ze školy nebo třeba sousedku, která už je v důchodu a ráda děti do školy doprovodí), chodit s více spolužáky nebo se domluvit mezi rodiči na „službách“ a v doprovázení se střídat.
Zároveň je důležité, aby děti věděly, že musí být opatrné vůči neznámým lidem nebo lidem, z jejichž chování nemají dobrý pocit – nepouštěly se s nimi do rozhovorů, nemluvily s nimi o sobě a své rodině, bydlišti, nevzaly si od nich žádný dárek. Praktické je s dítětem předem natrénovat stručnou, ale jednoznačnou odmítavou odpověď. Například „Promiňte, já moc spěchám, čeká na mě maminka.“ Pokud by se je někdo pokoušel kontaktovat nebo obtěžoval, aby to ihned řekly rodičům nebo ve škole.
Dodržování těchto pravidel pomůže zajistit, že děti budou cestovat do školy a zpět bezpečně, a zároveň se naučí důležité sociální dovednosti a odpovědnost.
Přijďte s dětmi trénovat BESIP na dopravní hřiště
Bezpečné způsoby, jak se pohybovat po silnicích, můžete s dětmi hravě nacvičovat i na 7 dopravních hřištích po celé Ostravě. Na některých si můžete i vypůjčit kolo nebo koloběžku. Vstup je bezplatný.
28. 8. 2024 na hřišti Orebitská pořádají strážníci pro děti i zábavnou akci.
Bezpečné používání sluchátek a mobilu
Používání sluchátek a mobilu při chůzi a cestování MHD přináší mnohá rizika. Výrazně snižuje schopnost vnímat okolí (troubení aut, hlášení a znamení vozidel MHD, vnímání přijíždějících vozidel a cyklistů, vnímání času). Pokud si nejste jistí, že vaše dítě chodí bez sluchátek nebo mobilu v ruce, věnujte energii trénování pravidel jejich bezpečného používání:
- nastavit hlasitost na úroveň, která umožňuje slyšet okolní zvuky
- používat jen jedno sluchátko, druhé ucho nechat volné
- před přecházením silnice úplně sundat sluchátka a přestat používat mobil
Bezpečně po cestě do školy i do kroužků
V článku z roku 2022 se dozvíte, co můžete jako rodič udělat pro větší bezpečnost svého dítěte, co můžete udělat jako řidič nebo jak zvýšit bezpečnost dítěte v MHD.
Bezpečně na zastávku i ze zastávky MHD
Vyberte bezpečnou trasu
Cestu s dítětem opakovaně projděte (pro zapamatování dobře funguje udělat si z toho výpravu za pokladem nebo jiným dobrodružstvím, které dítě baví), nechte potomka, ať je vám průvodcem. Berte v úvahu přehlednost přechodů (výška keřů, zábradlí, dopravní signalizace, přítomnost strážníků), frekventovanost ulic i komfortnost a bezpečí na zastávkách MHD. Mladší děti je dobré první dny doprovázet.
Naplánujte na cestu dostatek času
Započítejte do cesty i časovou rezervu, aby dítě nemuselo spěchat, učte dítě pracovat s časem (v kolik hodin vyjít z domu, jak dlouho trvá cesta na zastávku, ze zastávky, kolik potřebuje na převlečení v šatně atd.). Všichni to známe – ve spěchu snadno něco přehlédneme nebo více riskujeme, volíme různé zkratky apod. Naučte děti jízdní řád, a jak si dokážou samy ověřit odjezdy spojů. Mobilní aplikace MojeDPO nabízí nejen rychlé vyhledání spojů, aktuální informace o dopravě, ale jde do ní nahrát i ODISku nebo koupit jízdenku.
5 tipů pro bezpečné přecházení silnice
- Naučte dítě se před vstupem do vozovky ujistit, že ho přijíždějící řidič vnímá a pouští ho (oční kontakt).
- Řidiči, dejte dítěti znamení, že o něm víte.
- Pozor! Tramvaj má na přechodu přednost před chodci! Je těžká a nedokáže zabrzdit tak rychle jako auto.
- Naučte děti správně se rozhlížet před vstupem do vozovky:
- Rozhlédnout se, a to i když na semaforu svítí zelená (doleva-doprava-doleva-přejít).
- Přesvědčte se, že dítě správně rozumí signálům na semaforu a umí používat chodecké tlačítko.
- Někdy červená naskočí zpět dřív, než dítě stihne dojít na druhý chodník – není třeba panikařit, semafory jsou vždy nastavené tak, aby i pomalí chodci zvládli přejít, než se zase rozjedou auta. Navíc chodec má i v tomto případě na přechodu přednost před auty.
- Zajímavá fakta o fungování semaforů najdete v našem starším článku.
- Vybírejte přechody pro chodce, u kterých jsou hlídky strážníků a asistentů prevence kriminality.
- Podporujte důvěru dětí v policisty a strážníky. V MHD a na zastávce se děti mohou s důvěrou obracet o radu a pomoc na asistenty přepravy.
V bezpečí na zastávce, při nástupu a výstupu z MHD
Na zastávce je bezpečné nestát blízko okraje silnice nebo kolejiště. Zásadní jsou 3 bezpečnostní pravidla:
- K přesunu mezi ostrůvkem a chodníkem vždy použijte přechod pro chodce.
- Do vozovky vstupte až po zastavení a otevření dveří dopravního prostředku. Při vystupování z vozu MHD do silnice se napřed rozhlédněte, jestli opravdu nic nejede (pokud to jde, ať dítě takové zastávky raději nepoužívá).
- Počkejte, až vozidlo MHD odjede, nikdy nepřecházejte před a za stojícím vozidlem MHD.
- Při přecházení před vozidlem MHD chodce snadno přehlédnou řidiči MHD i okolo jedoucích vozidel.
- Při přecházení za vozidlem MHD chodec dostatečně nevidí na vozidla jedoucí v protisměru.
Naučte dítě, že pokud se necítí bezpečně, ať raději změní místo nebo se postaví do blízkosti jiných lidí, zatelefonuje vám.
Pro ochranu majetku je důležité nenechávat školní batoh bez dozoru. Například si ho neodložit na lavičku a jít si hrát s kamarády. Stále platí, že příležitost podporuje krádež, nebo že při rychlém nástupu do MHD dítě v panice batoh na lavičce zapomene (jak postupovat při ztrátě nebo při nálezu věci se dozvíte zde).
Bezpečně do školy pěšky, na koloběžce, na kole
Co by měli školáci umět, než poprvé sami vyrazí do školy? Jak jim v tom pomoci a jak být sami klidnější? Dozvíte se v našem článku z roku 2023.
Bezpečně ve vozidle MHD
K bezpečnému cestování MHD patří:
- Nestát při jízdě na schodech vozidla a v žlutě vyznačeném prostoru, kam se otevírají dveře.
- Neopírat se o dveře vozu.
- Stisknout tlačítko u dveří k výstupu včas, aby řidič stihl zastavit v zastávce.
- V případě obav a nejistoty si sednout nebo stoupnout do přední části vozu, co nejblíže k řidiči (nebránit mu ve výhledu), nebo oslovit asistenty přepravy.
- Školní batoh sundat ze zad – přesunout si ho dopředu, na klín nebo k nohám. Hlídat zapnuté zipy a kapsy.
- Cennosti a doklady ukládat do vnitřních kapes oblečení nebo dospod batohu. Naučte dítě nosit u sebe jen to, co nezbytně potřebuje, a cennější věci nechávat doma.
K ohleduplnému cestování MHD patří:
- Chovat se tiše, zdvořile a respektovat ostatní cestující, zejména seniory a handicapované.
- Nehrát hlasitě hry na telefonu, nepřehrávat nahlas videa, nekřičet ani se mezi sebou příliš hlasitě nebavit.
Asistenti přepravy
Při cestování dětem pomáhají i asistenti přepravy, na které se můžou obracet o radu na zastávce i ve voze. Poradí se spoji i přestupy, znemožňují cestovat lidem, kteří porušují přepravní podmínky, kontrolují platnost cestovních dokladů – černé pasažéry vykáží z dopravního prostředku, nebo je vůbec nevpustí dovnitř. Ukažte dětem, jak asistenty přepravy poznají.
Kamery ve vozidlech MHD
Ve vozidlech MHD je nainstalován kamerový systém se záznamem. Jeho smyslem je zajištění bezpečnosti cestujících i pracovníků dopravního podniku. V tuto chvíli mají kamerový systém všechny vozy MHD Ostrava, s výjimkou těch určených k brzkému vyřazení (ty však jezdí spíše jako náhradní spoje).
Dopravní podnik Ostrava dlouhodobě zvyšuje bezpečnost cestujících
Dopravní podnik Ostrava a.s. je dlouholetým členem městského projektu Bezpečnější Ostrava. Svými aktivitami trvale zvyšuje nejen komfort, ale i bezpečnost cestujících na zastávkách a ve vozidlech MHD. Zapojuje se také do aktivit prevence kriminality města Ostravy.
ODISky prvňáčkům zdarma
Při nástupu vašeho dítěte do 1. třídy můžete požádat o bezplatné vydání ODISkarty (tj. nebudete hradit částku 130 Kč za vydání karty). Jak postupovat najdete na webu DPO První odiska.
SOCIOPOINT poradí, jak zvládnout finanční zátěž na začátku školního roku
Několikatisícové náklady na začátku školního roku nejsou pro mnohé rodiče bez mimořádné finanční pomoci zvládnutelné. Kde získat pomoc, poradí SOCIOPOINT, poradenské místo prvního kontaktu, provozované Magistrátem města Ostravy.