Aktualizováno 8. 11. 2022
S rostoucími náklady na úhradu bydlení, energií, potravin, dopravy a dalších výdajů se může i vaše domácnost dostávat do finanční tísně. Co dál, jak z toho ven? Jaké jsou možnosti a kde hledat podporu? Nabízíme vám přehled dostupné pomoci.
V článku se dozvíte:
- kdo vám pomůže při řešení tíživé sociální situace a jakou pomoc můžete očekávat
- jakou finanční výpomoc nabízí stát (sociální dávky, příspěvky a výhody)
- co je úsporný tarif na energie
- jak a kde získat další finanční výhody nebo úspory
- jak mít pod kontrolou dluhy, nebo se do nich vůbec nedostat
- co dělat, když zvažujete finanční úvěr, půjčku
- jak postupovat, když nemáte na splátky úvěrů, půjček
- kontakty, kam se obracet o pomoc
- jak dostat informace o možnostech pomoci k více lidem
Zorientovat se a získat podporu pomůžou sociální pracovníci
V Ostravě je široká síť bezplatné sociální pomoci a poradenství. Sociální pracovníky najdete na magistrátu, úřadech městských obvodů a v neziskových organizacích:
- poskytnou vám informace o dávkách sociální ochrany (např. dávky státní sociální podpory, dávky pomoci v hmotné nouzi, důchody)
- poskytnou vám pomoc při vyplňování nebo kontrole žádostí o různé dávky
- pomůžou vám překonávat problémy s hledáním nebo udržením zaměstnání (např. pomoc při sestavení životopisu, výběru vhodného zaměstnání, hledání vhodné agentury práce)
- pomůžou vám při řešení finančních problémů (např. sepsání potřebných podání, doprovod na jednání s věřiteli, sjednávání splátkového kalendáře, pomoc při zajištění kontaktu s exekutory)
- poskytnou vám kontakty a zprostředkují další odbornou pomoc
- pomůžou vám řešit problémy s bydlením
- jsou psychickou podporou
Sociální pracovníci jsou tu pro všechny, kdo potřebují pomoc při řešení své nepříznivé sociální situace. Nevíte, kam se obrátit? Obraťte se na SOCIOPOINT – místo prvního kontaktu na Magistrátu města Ostravy, kde vám pomohou najít nejvhodnější pomoc pro vás. Bezplatná linka: 800 700 650.
Další kontakty najdete na konci článku.
Sociální dávky pomáhají překlenout těžké období
K navýšení příjmů vaší domácnosti můžete požádat o sociální dávky. Díky navýšení životního minima a úpravě podmínek pro získání přídavků na děti nebo příspěvku na bydlení, teď na finanční sociální pomoc dosáhne mnohem více lidí. Nebojte se o dávky požádat! Žádosti jde na úřad práce poslat i elektronicky. K osobnímu jednání se můžete předem objednat on-line.
Jakou finanční podporu stát občanům nabízí?
Základem jsou dávky státní sociální podpory (přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, porodné, pohřebné) a dávky hmotné nouze pro lidi s příjmy pod hranicí životního minima (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc).
Přemýšlíte, jestli byste na nějakou dávku měli nárok? Zkuste orientační výpočet přes on-line kalkulačky:
- životní minimum
- přídavek na dítě
- příspěvek na bydlení
- další kalkulačky pro orientační výpočet nároku na dávky
- sociální kalkulačka MPSV
Významnou pomocí pro lidi, kteří o sebe nedokážou pečovat sami a potřebují další pomoc, je i příspěvek na péči a dávky a výhody pro osoby se zdravotním postižením, kam patří i finanční příspěvek na dopravu (příspěvek na mobilitu). Můžou na ně mít nárok i senioři. Více informací najdete na webu MPSV.
Okamžitá pomoc pro lidi v závažné situaci
Dávku hmotné nouze nazvanou mimořádná okamžitá pomoc může získat člověk (rodina, domácnost) v závažné životní situaci, kdy hrozí újma na zdraví nebo sociální vyloučení, dále na nezbytný výdaj (např. správní poplatky, jistota „kauce“, nocleh), na opravu nebo pořízení bytového vybavení, na vzdělání nebo kroužky dítěte, nebo když nastala událost, kterou nebylo možné předvídat nebo jí předejít – živelní katastrofa, havárie nebo situace, kdy je člověk z důvodu nedostatku financí ohrožený ztrátou bydlení. O mimořádnou okamžitou pomoc jde požádat i v případě, kdy máte například neúměrně zvýšené výdaje na úhradu energií nebo omezení příjem z důvodu pandemie.
Jednorázový příspěvek 5 000 Kč na dítě
Rodinám s dětmi do 18 let, jejichž příjem v roce 2021 nepřesáhl 1 milion korun hrubého, nabízí stát jednorázový příspěvek 5 000 Kč na každé nezletilé dítě. Ti, kdo už pobírají přídavek na dítě, nemusí o nic žádat – příspěvek jim přijde v srpnu společně s přídavky. Ostatní můžou od 15. 8. 2022 podat jednoduchou žádost. Příjmy neprokazujete, ministerstvo si je ověří samo. Podrobné informace najdete na webu MPSV.
Sociální dávky se vzájemně doplňují a můžete pobírat všechny, na které máte nárok. Jejich přehled, podmínky nároku a kalkulačky, formuláře a jejich vyplněné vzory, informace o možnostech podání najdete na webu Úřadu práce ČR.
Pokud si nevíte rady, pomůžou vám sociální pracovníci. Kontakty najdete na konci článku.
Příspěvek na bydlení pomáhá více domácnostem. Znáte podmínky?
Rostoucí ceny nájmů a energií můžou domácnosti přivést do situace, kdy jim po zaplacení nákladů zůstane jen minimum peněz. Pro tyto případy je tu dávka příspěvek na bydlení s novými podmínkami.
Neplatí vám povinný rodič výživné na dítě?
Co dělat, když vám druhý rodič dluží výživné pro dítě? Na co máte nárok, kdy začít situaci řešit, kde hledat pomoc? Má smysl podávat trestní oznámení? Co je náhradní výživné od státu?
Tipy, jak získat další finanční výhody a úspory
Využili jste výhody, které vám nabízí vaše zdravotní pojišťovna? Jsou to příspěvky na sportování, dětské kroužky, na vitamíny, zubní ošetření, očkování nebo léčebné procedury a další. Přehled a podmínky zjistíte ve své zdravotní pojišťovně. Pokud jste invalidní ve 3. stupni (nebo 2. stupni bez výplaty důchodu), máte nárok na vrácení doplatků za léky na předpis, musíte však své zdravotní pojišťovně svou invaliditu nahlásit a doložit (více informací na webu VZP). Na vrácení doplatků za léky mají nárok i ostatní pojištěnci (děti a senioři výhodněji), ti je však od pojišťovny dostávají automaticky – více informací najdete například na webu VZP.
Můžete takto ušetřit i několik tisíc ročně. Slevy a výhody můžete získávat i přes různé věrnostní a zákaznické karty nejen u obchodníků, ale třeba i u dopravců.
Rady, jak řešit potíže s platbou zvýšených záloh nebo zaplacením vysokého nedoplatku při ročním vyúčtování energií, připravila společnost ČEZ. Najdete je na jejím webu v části Finanční tíseň. Podobný tematický servis připravily i společnosti innogy (Pomoc ve finanční tísni) nebo E.ON (E.ON Rádce).
Přehledné a ověřené tipy na úspory najdete například:
- Jak zvládnout krizi – speciál o pomoci proti zdražování (Seznam zprávy)
- srovnávače a kalkulátory Energetického regulačního úřadu
- kalkulačky, srovnávače cen a obchodních podmínek, databáze, poradna spotřebitele (dTest)
Co je úsporný tarif a jak ho poznáte?
Úsporný tarif je jednorázový příspěvek státu na úhradu záloh za elektřinu poskytnutý domácnostem v roce 2022. Každá domácnost, která má smlouvu s dodavatelem elektřiny, získá 3 500 Kč (odběrná místa s distribuční sazbou D01d, D02d, D25d) nebo 2 000 Kč (ostatních distribuční sazby s výjimkou víkendové sazby D61d a sazby pro majitele elektromobilů D27d).
Domácnostem i podnikatelům bude také do konce roku 2023 odpuštěn poplatek za podporované zdroje energie (POZE) – obvykle 599 Kč za spotřebovanou MWh elektřiny.
Příspěvek získáte automaticky, nejčastěji tak, že vám bude příslušná částka odečtena z měsíčních záloh SIPO/inkaso v říjnu 2022, případně následujících měsících. Pokud platíte zálohy sami složenkou nebo převodem, je na vás si zálohy snížit. Když to neuděláte, o peníze nepřijdete, částku vám dodavatel odečte při nejbližším vyúčtování. (zdroj)
Přehled opatření státu na pomoc občanům najdete na webu Deštník proti drahotě.
Jak mít dluhy pod kontrolou, nebo se do nich vůbec nedostat
Základem úspěchu je vyrovnaný domácí rozpočet. Nelekejte se, domácí rozpočet není složitá věc, vyžaduje jen trochu vašeho času a poctivosti. Domácí rozpočet jsou 2 sloupce – do jednoho zapisujete všechny své příjmy, do druhého všechny své výdaje. Vyrovnaný rozpočet znamená, že na konci měsíce máte ve sloupci „příjmy“ více nebo alespoň stejnou částkou jako ve sloupci „výdaje“.
Jak zvládnout domácí rozpočet?
Tipy a rady, jak vylepšit svůj domácí rozpočet a mít své výdaje pod kontrolou. Nabízíme vám i jednoduché formuláře měsíčního rozpočtu k vytištění.
Zvažujete finanční půjčku?
Stejně důležité, jako hospodařit s vyrovnaným domácím rozpočtem, je pečlivě zvážit své možnosti splácení a rizika nabízených úvěrů dřív, než podepíšete smlouvy. Připravili jsme proto pro vás krátký přehled typů úvěrových produktů se zdůrazněním jejich rizik pro vás.
Jaká jsou rizika i výhody úvěrů a půjček?
Zorientovat se ve světě úvěrů, půjček nebo kreditních karet, je pro většinu lidí těžké. Nabízíme vám krátký přehled, který vám pomůže se ve finančních produktech vyznat.
Index odpovědného úvěrování vám pomůže s výběrem spolehlivého poskytovatele úvěru
Index odpovědného úvěrování porovnává několik desítek poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Představuje tak ojedinělého pomocníka při výběru půjčky.
Žebříček posuzuje 15 kritérií ve třech oblastech:
- náklady – jakou částku lidé za půjčku zaplatí a co je bude stát případné zpoždění se splácením
- rozsah a přehlednost poskytovaných informací
- klientská vstřícnost – jak se věřitel chová před poskytnutím a po poskytnutí půjčky
Aktuální index najdete na webu Jak přežít dluhy.
Máte dluhy a bojíte se, že brzy nebudete mít na jejich splácení?
V takové situaci je nutné jednat rychle a spojit se s věřiteli. Máte možnost požádat o snížení splátek nebo jejich odklad. Odklad splátek bez sankcí bývá standardní nabídkou úvěrových produktů. Je však důležité o nových podmínkách s bankou nebo finanční společností jednat dřív, než se opozdíte se splátkami. Pomoct vám může i refinancování nebo konsolidace vašich úvěrů (více informací najdete v části Rizika a výhody úvěrových produktů). Neberte si půjčku na splacení jiné půjčky.
Věřiteli vždy posílejte alespoň nějaké peníze podle vašich možností. Musí přijmout jakoukoli částku a odepsat ji z vašeho dluhu.
Jak zvládnout své dluhy?
Tipy, rady a informace, jak ovládnout dluhy a nenechat se jimi převálcovat. Tipy, jak zjistit, kde všude dlužíte. Vysvětlení, jak na exekuce a co je to oddlužení. Kontakty, kde v Ostravě hledat pomoc, když chcete své dluhy řešit.
Stáhněte si našeho průvodce světem zdravých financí
Nabízíme vám brožuru Peníze pod kontrolou – souhrnné informace z našeho webu o řešení i předcházení dluhů. Kromě tipů obsahuje i vzory právních podání (komunikace s věřiteli, soudem, exekutorem), tiskopisy domácího rozpočtu a přehled kontaktů, kde v Ostravě hledat pomoc.
Kde hledat pomoc při řešení tíživé finanční situace?
Veškeré informace a kontakty, kam se obrátit získáte na místě prvního kontaktu SOCIOPOINT:
Bezplatná linka: 800 700 650
Kancelář: Magistrát města Ostravy, Nová radnice (kancelář č. 51), Prokešovo nám. 8, Moravská Ostrava
E-mail: sociopoint@ostrava.cz
Více informací a provozní dobu najdete zde.
Pomoc a podpora sociálních pracovníků
- sociální odbory jednotlivých úřadů městských obvodů
- Magistrát města Ostravy, odbor sociálních věcí a zdravotnictví
- katalog sociálních služeb a souvisejících aktivit v Ostravě
- bezplatné dluhové a sociálně právní poradny v Ostravě
Sociální dávky
Pomozte nám šířit informace o možnostech pomoci s finančními starostmi
- sdílejte článek svým blízkým a známým
- předejte svým blízkým a známým letáčky se základními informacemi
- vyvěste naše plakáty, které na pomoc s finančními potížemi upozorňují
- přidejte si do e-mailového podpisu nebo na web náš banner: