07/02/2022

Druhé únorové úterý je už devatenáct let Dnem bezpečnějšího internetu, ke kterému se připojuje více než 200 zemí světa. Letos připadá na 8. února. Připojuje se také město Ostrava. Informační kampaň jak zvýšit své bezpečí na internetu proběhne na našem facebooku Prevence kriminality města Ostravy, kde uveřejňujeme jednoduché tipy pro bezpečnější online život.

Sekce Internet na webu Bezpečnější Ostrava

Zde na webu jsme pro vás ve spolupráci s odborníky připravili obsáhlou sekci Internet. Najdete v ní základní desatero bezpečné online komunikace, ale i podrobné tipy, rady a informace k přežití ve virtuálním světě. Dozvíte se, jak nastavit obtížně prolomitelná hesla, jak se bránit falešným zprávám a útokům na vaše soukromí i peníze, jak nenaletět „šmejdům“ při online nakupování, jak se bezpečně seznamovat a také malý slovníček, který vám objasní nyní tak často skloňované pojmy, jako jsou hoaxy a fake news, phishing, prank, sexting nebo challenges. Nemalou část tvoří informace, co dělat při kyberšikaně a obtěžování a jak upozornit na nevhodné nebo urážlivé příspěvky a komentáře. Na webu je také rozcestník pro ty, kdo by se o problematice bezpečného používání internetu chtěli dozvědět ještě více, a kontakty na odborníky. Jsou tu informace také pro rodiče dětí či seniory.

Den bezpečnějšího internetu, web prevence kriminality Bezpečnější Ostrava

Město Ostrava podporuje osvětové aktivity a vzdělávání ke snížení rizik internetu

Městská policie Ostrava nabízí sérii vzdělávacích aktivit o bezpečnějším užívání kybeprostoru pro školy, rodiče i seniory.

V loňském roce bylo v rámci naplňování strategie prevence kriminality podpořeno vzdělávání a individuální konzultace o rizicích internetu a komunikačních technologií pro učitele. Díky spolupráci s Pedagogicko-psychologickou poradnou v Ostravě se zapojili metodici prevence ostravských škol a také zástupci subjektů, které v Ostravě tvoří systém prevence kriminality. Podpora zvyšování kompetencí ostravských odborníků i veřejnosti bude pokračovat i v letošním roce.

Město v roce 2021 také finančně podpořilo 2 projekty primární prevence v kyberprostoru pro žáky škol: Doc. Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D.: E-bezpečí pro Ostravu a Rizika internetu a komunikačních technologií, z.s.: Ostrava – město odpovědných škol.

#SaferInternetDay #SID2022

NASTAVTE SI BEZPEČNÉ HESLO

Ideálním heslem může být například refrén vaší oblíbené písničky nebo jeho začáteční slabiky, doplněné číslem a znakem jako je +?/-!

Používejte dvoufázové ověření přístupu (heslo + SMS kód). Pro každou aplikaci používejte jiné heslo a nepřihlašujte se přes sociální sítě.

Nahlašujete nevhodný obsah na internetu

Nenávistné příspěvky a podněcování k nenávisti, nepatřičná nahota, vyhrožování, kriminální činnost, porušování pravidel, šikana…

Nechcete se s nimi na internetu setkávat? Nahlašujte je!

Jak na to? Nabízíme návody na různé aplikace na jednom místě.

Ukradl vám někdo profil? Přišla vám divná zpráva na messenger?

Ahoj, na tom videu jsi ty!“ a odkaz na kliknutí. Pod odkazem škodlivý program, který v lepším případě „jen“ rozešle stejné zprávy všem vašim kontaktům, může však způsobit i mnohem závažnější škody včetně finančních (jednat vaším jménem, ukrást vaše osobní údaje nebo data, používat vaše platební údaje).

Jak tomu předejít? Používejte obtížně prolomitelná hesla a dvoufázové ověřování přihlášení do aplikací. Nahlašujte útoky.

Nečekaná výhra, neuvěřitelně levné zboží, kryptoměny, zlato, výzva, ať zašlete přihlašovací údaje e-mailem?

Podvody na internetu jsou stále propracovanější! Často se tváří jako zástupce vaší banky, mimořádná obchodní nabídka nebo váš přítel. Vyzývají k zaslání vašich přihlašovacích údajů e-mailem, platby předem na nečekané výdaje se zajištěním objednaného zboží.

Jak podvody probíhají a jak se bránit? Zjistíte v seriálu Policie České republiky a Českého rozhlasu Ostrava.

Seznamujte se na internetu bezpečně

Hledáte přes internet přátelství, lásku nebo nezávaznou zábavu?

Jak se nestát obětí podvodníka nebo podvodnice, nepřijít o iluze nebo o peníze?

Neprozrazujte o sobě na internetu příliš mnoho, nikdy neposílejte peníze ani své intimní fotky. Schůzky si domlouvejte na veřejných místech, kde se pohybují lidé.

Mějte v bezpečí své fotky a příspěvky na sociálních sítích

Neprozrazujte o sobě na internetu příliš hlídejte si své bezpečí a mějte co nejvíc pod kontrolou, kdo má k vašim fotkám a informacím na sociálních sítích přístup. Nastavujte soukromí jednotlivých příspěvků. Zvažujte každé vložení fotky, textu udělat screenshot a pak ho zveřejnit je velmi snadné…

Že jste mimo domov zveřejňujte na sociálních sítích až po svém návratu, nepomáhejte tipařům vloupání do obydlí.

Nenávist, nadávky, pomluvy a ponižování bolí na internetu stejně jako v reálném životě

A stejně tak jsou i postižitelné jako přestupek nebo trestný čin. Tři zprávy použité jako příklady jsou opsané z konverzací mezi dětmi jedné vesnické základní školy.

Píšete na internet věci, které byste do očí nikomu neřekli? Nedělejte to.

Stali jste se svědky nebo obětí kyberšikany? Nahlaste to.

Bezpečnější Ostrava, web prevence kriminality, predátor internet

Vyzkoušejte si kybertest

Jednoduchý test kybernetické bezpečnosti společně připravili Česká bankovní asociace, Policie ČR a firma Eset.

V jednotlivých částech testu procházíte obrázky situací, se kterými se běžně setkáváte při používání internetového bankovnictví – poznáte, které jsou pravé a kdy se vás podvodníci snaží obrat o peníze?

Na stránkách najdete popsané i nejčastější hackerské triky.

Bezpečnější Ostrava, web prevence kriminality. Ilustrační foto

O radu se občané Ostravy mohou obracet na poradnu E-Bezpečí

Ostravané mohou využívat i bezplatnou anonymní online poradnu jednoho z nejvýznamnějších odborných pracovišť v oblasti bezpečného užívání internetu v ČR projektu E-Bezpečí, který se zaměřuje především na děti, mládež a jejich rodiče.