Přípravné řízení je období mezi obviněním z trestného činu a zahájením soudu. Probíhá vyšetřování, státní zástupce připravuje žalobu, kterou podá k soudu.
Spolupracujte se svým obhájcem, policií, státním zástupcem, soudními znalci i soudem, zjednodušíte tím trestní řízení sobě i ostatním a můžete dosáhnout pro vás lepšího výsledku.
Ptejte se, jaké máte možnosti – jestli můžete svůj čin napravit dřív, než se dostanete k soudu a do vězení. Pokud se chcete domluvit s poškozeným na náhradě škody, zabránit vzetí do vazby nebo zjistit možnosti alternativních trestů, poraďte se se svým obhájcem a kontaktujte co nejdříve Probační a mediační službu ČR. Více najdete v kapitole Možnosti neskončit u soudu.
Období po obvinění z trestného činu a vyšetřování je stresující a náročné. Je to doba velkých nejistot, hlavou se vám honí nejrůznější myšlenky. To vše má vliv na vztahy s vaší rodinou, přáteli, mohou klesat vaše pracovní výkony a soustředěnost. Jak s tím vším naložit? Na to neexistuje jednoznačný návod. Obecně platí, že pomáhá se někomu svěřit. Je někdo, kdo by vám mohl být v této situaci oporou? Je v pořádku a přirozené říct si o pomoc. Existuje síť služeb, kde jsou lidé připraveni vás tímto nelehkým životním obdobím provést. Obraťte se na Probační a mediační službu ČR, rodinnou poradnu nebo krizové centrum. Poradí vám i váš praktický lékař.
Co vás zajímá:
- Obvinění a obhajoba
- co se děje, když vás policie obviní ze spáchání trestného činu
- co dělat a nedělat, aby obvinění pro vás mělo co nejmenší následky
- kdo je obhájce a co dělá
- proč je důležité přebírat poštu
- jak probíhá vyšetřování policie a jaká máte práva i povinnosti
- jak to chodí ve vazbě a čím se dá vazba nahradit
- jak se chovat, aby trest byl mírnější nebo vůbec nedošlo k soudu