Při půjčování peněz je základem zodpovědné zvážení svých možností a komunikace s tím, kdo peníze půjčil, když se dostanete do nějakých potíží se splácením. Pokud nereagujete a nekomunikujete, věřitel zahájí mimosoudní nebo soudní vymáhání – sám nebo prostřednictvím inkasní agentury, později exekutora. Tím narůstají nejen vaše potíže, ale i dlužná částka.
V článku se dozvíte:
- jak zjistit, kde a kolik dlužíte
- kde se zeptat a jak získat informace i doklady o dluzích
- co jsou a co dělají inkasní agentury, jaké mají pravomoci
- pravidla zdravých financí
- jak neprohlubovat své zadlužení
- kde hledat pomoc, pokud si s dluhy už nevíte rady, nechcete se dál zadlužovat (bezplatné poradenství)
Jak zjistit, kde a kolik dlužíte
Pokud si neschováváte doklady a smlouvy, je prvním krokem přemýšlet, kde všude jste kdy měli nějaké závazky (povinnost něco zaplatit).
Nejčastěji lidé dluží:
Nestátní věřitelé na základě smlouvy
- úvěry a půjčky (od banky, rodiny atd.)
- nezaplacené účty (nájemné, telefon, internet atd.)
- nedoplatky (např. na energiích, vodném a stočném)
- pokuta za jízdu bez platného jízdního dokladu (načerno)
- povinné ručení a nesplnění povinnosti mít uzavřeno povinné ručení – Česká kancelář pojistitelů
Stát, obec
- daně a poplatky (např. daň z příjmu, dědická daň, daň z převodu nemovitosti, poplatky za odpad, televizní a rozhlasový poplatek atd.)
- sociální a zdravotní pojištění
- dopravní pokuty a jiné přestupky
- výživné vůči dětem nebo manželce/manželovi
- dluhy z trestné činnosti (přehled má k dispozici soud)
- náhrada škody poškozenému
- náklady soudního řízení a obhajoby
- náklady výkonu vazby, výkonu trestu odnětí svobody
Kde se zeptat a jak získat informace i doklady o dluzích
Všechny informace se dají získat buď písemným dotazem (obvykle stačí e-mailem), mnohdy existují i předem připravené formuláře, nebo osobně návštěvou příslušného úřadu nebo kontaktního místa, pobočky věřitele. Výhodné je použít datovou schránku.
Tyto registry/instituce, by měl zkontrolovat každý, kdo chce mít přehled o svých závazcích:
Výpis všech soudních řízení z místně příslušného okresního soudu (služba za poplatek od 150 Kč) – lze dohledat dluhy, které jsou v exekuci nebo jsou soudně vymáhány.
Výpis z Centrální evidence exekucí, o který může klient požádat na pobočkách České pošty na Czech Point (ověřený výpis za poplatek 50 Kč za stránku) nebo elektronicky v exekučním registru (jednorázový vstup za poplatek 250 Kč). Lze tam zjistit:
- zda byla na konkrétní subjekt nařízena exekuce
- který soudní exekutor byl pověřen provedením exekuce
- o jakou vymáhanou povinnost se jedná
- kdy byla exekuce nařízena
- zda byla pravomocně odložena či zastavena
Stejné informace vám sdělí i okresní soud, finančně je tedy nejvýhodnější zeptat se nejdříve u soudu.
Kontrola závazků u zdravotního a sociálního pojištění (bez poplatku). Výpis o platbách zdravotního pojištění je možné získat na jakékoliv pobočce vaší zdravotní pojišťovny. Informace o sociálním pojištění jsou dostupné buď na příslušné pobočce ČSSZ nebo na online portálu.
Kontrola závazků u finančního úřadu (poplatek 100 Kč). Jsou situace, při kterých může vzniknout dluh i vůči finančnímu úřadu (např. různé pokuty). Výpis o bezdlužnosti vystavuje příslušný finanční úřad a je možné o něj zažádat buď osobně nebo pomocí datové schránky.
Dále je vhodné se dotázat i na příslušném městském / obecním úřadě / magistrátě, zda nejsou evidovány nedoplatky například za svoz komunálního odpadu nebo ze psa.
V případě, že došlo v minulosti například k udělení pokuty za jízdu bez platného jízdního dokladu, je vhodné si bezdlužnost ověřit i u příslušného dopravního podniku.
Inkasní agentury
Pokud klienta vyzve k úhradě dluhu nějaká neznámá společnost, měl by se nejprve doptat, o jaký dluh jde. Vymáhání dluhů, zejména má-li firma větší množství dlužníků s menšími závazky, bývá časově i finančně náročná záležitost, věřitelé proto někdy volí jednoduchou cestu, jak alespoň nějaké peníze získat zpět – prodají dluhy firmě, která se obchodováním s dluhy zabývá jako svou hlavní činností, nebo nějakou soukromou firmu vymáháním pověří. Obvykle se jedná o menší nebankovní úvěry nebo pokuty za jízdu na černo.
Inkasní agentury si k původnímu dluhu připočítávají ještě náklady na svoji práci, tím dluh značně narůstá. Některé se snaží dlužníky přimět k zaplacení i různým nátlakem. Mnohdy sdělují dlužníkovi nepravdy nebo se chovají nevhodně až protizákonně – dlužníkům vyhrožují, volají jim několikrát denně, vylepují výzvy k zaplacení na veřejná místa, aby je viděli sousedé, nebo docházejí do zaměstnání.
Obrana je velmi komplikovaná. Snažte se nepodlehnout nátlaku ze strany inkasní agentury, na zástupce agentury můžete také podat trestní oznámení. Pokud váš závazek zůstává v majetku původního věřitele, komunikujte s ním. Pro kvalifikovanou radu a informace se obraťte na některou z poraden uvedených na našich stránkách.